امام جمعه تبریز: رسانه‌ها نقش محوری در انتقال پیام شهدا دارند
امام جمعه تبریز: رسانه‌ها نقش محوری در انتقال پیام شهدا دارند

امام جمعه تبریز: رسانه‌ها نقش محوری در انتقال پیام شهدا دارند تایسیز نیوز- نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با تاکید بر اهمیت جهاد تبیین در انتقال فرهنگ ایثار و شهادت، گفت: رسانه ها نقش بسیار مهم و محوری در انتقال این فرهنگ و پیام شهدا به نسل های جدید و […]

امام جمعه تبریز: رسانه‌ها نقش محوری در انتقال پیام شهدا دارند

تایسیز نیوز- نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با تاکید بر اهمیت جهاد تبیین در انتقال فرهنگ ایثار و شهادت، گفت: رسانه ها نقش بسیار مهم و محوری در انتقال این فرهنگ و پیام شهدا به نسل های جدید و جوان دارند.

به گزارش تایسیز نیوز ، آیت الله سیدمحمدعلی آل هاشم روز یکشنبه در آیین اختتامیه جشنواره رسانه ای کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی، افزود: انعکاس رشادت ها، فداکاری ها و از جان گذشتگی های شهدای دوران دفاع مقدس از سوی رسانه ها باید جزو اولویت های کاری قرار بگیرد، چون هر یک خبر، گزارش، تصویر و صوت درباره این دوران افتخارآمیز برای جوانان و نوجوانان الهام بخش است.

وی نقش رسانه های گروهی در حوزه دفاع مقدس را ستودنی دانست و با بیان اینکه نباید اجازه دهیم این دوران به بوته فراموشی سپرده شود، یادآور شد: کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی با همراهی و مساعدت رسانه های استانی به بهترین شکل برگزار شد که البته باید این کنگره ها و همایش ها در فواصل زمانی کوتاه تر و به هنگام برگزار شود.

آل هاشم تکرار یادواره های شهدا را ضرورت جامعه امروزی برشمرد و ادامه داد: باید توجه داشت که اگر دهه های محرم و عاشورا در طول تاریخ برگزار نمی شد، حادثه کربلا فراموش شده و خبری از آن اتفاق مهم تاریخی نبود که بر همین اساس تنها عامل ماندگاری این اتفاقات مهم تاریخی رسانه ای کردن آنهاست.

وی با ابراز تاسف از اینکه در دوران دفاع مقدس امکان ثبت و ضبط همه حوادث به دلایل امنیتی میسر نشد، اظهار کرد: اردوهای راهیان نور در مناطق مختلف عملیاتی می تواند این خلاء بزرگ را پر کند که در این راستا نیز رسانه ها رسالت های بس مهم و بزرگی بر عهده دارند.

آل هاشم با اشاره به اینکه اگر تمام اتفاقات جبهه و حوادث مربوط به عملیات ها و صحنه های درگیری در خطوط مقدم ثبت می شد و امروز در بین نسل های جوان و جدید منعکس می گردید، آثار و برکات بسیار فراوانی در جامعه داشت، گفت: نسل جدید ما باید با زندگی شهدا به بهترین شکل ممکن آشنا شوند و بدانند که باکری ها، شفیع زاده ها، تجلائی ها و از نسل کنونی شهدایی مثل حامد جوانی و زوار جنتی ها چه رشادت هایی برای دفاع از کیان میهن اسلامی از خود نشان داده اند.

آل هاشم فداکاری رزمندگان آذربایجان در طول دوران دفاع مقدس را بسیار وسیع خواند و با اشاره به رشادت های آن ها در آزادسازی سوسنگرد، ادامه داد: اگر سوسنگرد در آن دوران سقوط می کرد، شهر حمیدیه و سپس اهواز سقوط می کرد و این به معنی تغییر معادلات جنگ بود که آذربایجانی ها این اجازه را به دشمن بعثی ندادند.

وی با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری جشنواره رسانه ای ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی، خواستار اهتمام هر چه بیشتر رسانه ها در بازتاب و تبیین اخبار و رویدادهای مربوط به دفاع مقدس و تشریح وصیت نامه های شهدا از طریق رسانه ها شد.

فرمانده قرارگاه منطقه ای عاشورا نیز در این مراسم انتقال سیره شهدا را یکی از ماموریت های بسیار مهم رسانه ها در راستای جهاد تبیین دانست و گفت: با توجه به شرایط کنونی جامعه باید شیوه و راه و رسم زندگی فردی و اجتماعی شهدا در سطح کشور همه گیر شود، چون تنها راه نجات کشور در همین موضوع نهفته است.

سردار جلیل بابازاده قلم فرسایی و تلاش های خستگی ناپذیر اهالی رسانه که همواره بی توقع و بی تمنا گام در این مسیر سخت و طاقت فرسا گذاشته اند را قابل قدردانی دانست و افزود: مسیر شهدا نورانی است و هر قدمی که در جهت انتقال پیام شهدا و فرهنگ اثیار و شهادت برداشته شود، مصداق بارز جهاد در راه خداست.

وی هجمه های فرهنگی دشمنان علیه جوانان ایران اسلامی را مورد اشاره قرار داد و با تاکید بر اینکه تنها راه مقابله با این حملات بی وقفه تاسی به راه و مسیر شهدا است، گفت: این راه همان مسیری است که ما را در دوران بسیار سخت هشت سال دفاع مقدس به پیروزی رساند.

تقابل حق و باطل در میدان رسانه است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز، گفت: شهدا با خدا عهد بسته و به آن پایبند بودند که استواری در این مسیر، جایگاه و فضیلت آن ها را در این دنیا و آخرت تضمین کرده است.

سید محمدحسین بلاغی افزود: کسانی که در رسانه های مختلف در مسیر شهدا گام برداشته و در راستای روشنگری و جهاد تبیین فعالیت می کنند، در حقیقت کار شهدایی انجام می دهند.

وی با تاکید بر اهمیت و تاثیرگذاری رسانه ها در جهان کنونی، یادآور شد: در چنین شرایطی که تقابل بین حق و باطل را شاهدیم، هر کسی مطلب و پیام خود را به زبان رسانه و با هنرمندی خاص خبری ابراز کند، موفق و پیروز میدان است.

بلاغی فعالیت ۵۸۰ رسانه در آذربایجان شرقی را نشان دهنده ظرفیت های رسانه ای این استان برشمرد و ادامه داد: با توجه به چنین ظرفیتی انتظار داشتیم از نظر کمی آثار بیشتری به دبیرخانه جشنواره رسانه ای ۱۰ هزار شهید استان ارسال شود.

به گفته وی برای نخستین جشنواره رسانه های ۱۰ هزار شهید استان تعداد ۳۵۰ اثر در بخش های گوناگون از یکصد خبرنگار و فعال رسانه ای ارسال شده بود.

نفرات و آثار برتر این جشنواره به شرح ذیل است:

بخش تیتر

نفر اول: معصومه درخشان از خبرگزاری فارس (شهید ننه سی ام؛ آمده ام تا مادری کنم)

نفر دوم: فرینوش اکبرزاده از خبرگزاری فارس (با تو هستم! ای «وطن»)

نفر سوم: سجاد جمال زاده از پایگاه خبری عصرتبریز (بعثی‌ها در آفساید؛ از دفاع در مستطیل سبز تا حمله به دروازه دشمن)

بخش یادداشت، سرمقاله و مقاله

نفر اول: فرینوش اکبرزاده از خبرگزاری فارس(لبخند مادرانی که تیری در جان دارند)

نفر دوم: مهناز نظری از هنرمند نیوز (جنگ و ادبیات پایداری)

نفرات سوم مشترک: هادی ابراهیمی سنائی از نشریه خط مقدم (تاریخ را شهدا روایت می کنند) و سعید طرزمی از روزنامه سرخاب (لزوم و چگونگی ذکر متون مربوط به دفاع مقدس و جنگ تحمیلی در کتاب‌های درسی ادبیات فارسی)

بخش گزارش

نفر اول: کتایون حمیدی از خبرگزاری فارس( «ورجوی» آبادی شهدا روایتی از شهیدپرورترین روستای ایران)

نفرات دوم مشترک: مهری هاشم زاده از خبرگزاری ایکنا (عکاسی که عشق، رزم و هنر را با هم آمیخت) و لیلا جلیلی از پایگاه خبری تابان خبر (شبی که فرشتگان گریستند)

نفرات سوم مشترک: زهرا ناصران از پایگاه خبری تابان خبر (نقل دلدادگی روی دیوارهای شهر) و حامد سلطانپور از پایگاه خبری آناج (کمپوتی که برای «آقا مهدی» باز نشد!)

شایسته تقدیر: میریحیی مرتضایی از خبرگزاری ایرنا (فتح خرمشهر ویترینی از اتحاد و همدلی یک ملت)

بخش مصاحبه

نفر اول: مهسا صبحی از پایگاه خبری شمس (قطره اشکی که نیفتاد!)

نفر دوم: فائزه قره‌پور از خبرگزاری ایسنا (برای جشن ترخیص ماند ولی اسیر شد)

نفرسوم: کتایون حمیدی از خبرگزاری فارس (گفت‌وگوی خودمانی با ۱۶ ساله‌ی دهه شصت )

بخش گرافیک و صفحه آرایی

نفر اول: غلامحسن نوران از معاونت فضای مجازی شبکه سهند (زندگی مردی که فتح القلوب کرد)

نفر دوم: افسانه کمال کاظمی از معاونت فضای مجازی شبکه سهند (شهدا، جانباران و آزادگان آذربایجان شرقی)

نفر سوم: فرزانه عباس پور از نشریه خط مقدم (۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی)

بخش چندرسانه ای

نفر اول: سیده صفورا موسویلر خسروشاهی از خبرگزاری صدا و سیما (سردار سلیمانی)

نفر دوم: رضا سرباز از پایگاه خبری تریبون تبریز (کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی)

نفر سوم: مینا نوعی از خبرگزاری مهر (کنگره ملی ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی)

شایسته تقدیر پینار رحیمی از پایگاه خبری عصرتبریز (گلزارهای شهدای محلات تبریز)

به گزارش تایسیز نیوز، در ابتدای این مراسم از استاد بهزاد پروین قدس عکاس دوران دفاع مقدس به همراه ناصر یاری، وحید رضا زاده و رقیه غلامی به عنوان فعالان رسانه ای حوزه ایثار و شهادت تجلیل شد.