انتقاد پدر علم هواشناسی از پیش‌بینی اشتباه سازمان هواشناسی
انتقاد پدر علم هواشناسی از پیش‌بینی اشتباه سازمان هواشناسی

انتقاد پدر علم هواشناسی از پیش‌بینی اشتباه سازمان هواشناسی کارشناس هواشناسی با بیان این‌که سازمان هواشناسی اطلاعات کشورهای دیگر را به خورد دولت و ملت می‌دهند، راهکارهایی را برای کاهش پیش‌بینی‌های اشتباه سازمان هواشناسی ارائه کرد. به گزارش تایسیز نیوز به نقل از تسنیم، پیش‌بینی‌های اشتباه سازمان هواشناسی از بارش‌های پاییز امسال باعث شده است سطح […]

انتقاد پدر علم هواشناسی از پیش‌بینی اشتباه سازمان هواشناسی

انتقاد پدر علم هواشناسی از پیش‌بینی اشتباه سازمان هواشناسی

کارشناس هواشناسی با بیان این‌که سازمان هواشناسی اطلاعات کشورهای دیگر را به خورد دولت و ملت می‌دهند، راهکارهایی را برای کاهش پیش‌بینی‌های اشتباه سازمان هواشناسی ارائه کرد.

به گزارش تایسیز نیوز به نقل از تسنیم، پیش‌بینی‌های اشتباه سازمان هواشناسی از بارش‌های پاییز امسال باعث شده است سطح اعتماد به این سازمان تخصصی بین افکار عمومی کاهش یابد. چند سالی است که مردم پس از اظهارات برخی کارشناسان این سازمان به‌خصوص در رادیو و تلویزیون در خصوص پیش‌بینی آب‌وهوا کشور بلافاصله می‌گویند: منتظر بروز اتفاقات به‌عکس باشیم!

اواخر آذرماه امسال سحر تاجبخش مسلمان در نشست خبری با اشاره به این‌که پیش‌بینی‌ها با استفاده از شواهد و مدل‌های عددی اعلام می‌شود، گفته بود: پیش‌بینی، پیش‌گویی نیست و اطلاعاتی است که به‌روش معادلات ریاضی حل می‌شود. از خرداد تا شهریور ماه امسال تمام مدل‌ها حاکی از افزایش بارش در کل کشور به‌خصوص غرب کشور بود و تا شهریور این مدل‌ها حفظ شد.

وی افزود: تا مهرماه هم روند افزایش بارش را داشتیم اما در آبان و آذر پیش‌بینی بارش‌ها اتفاق نیفتاد. طی دهه‌های اخیر پیش‌بینی کوتاه‌مدت و بلندمدت بر اساس احتمالات است، الگوها بارش‌های بالاتر از نرمال نشان می‌داد که آن را اعلام کردیم.

وی با اشاره به پیش‌بینی‌های نرمال و فرانرمال به‌خصوص غرب کشور گفت: ۳۰ تا ۵۰ درصد هم این احتمال وجود دارد که این اتفاق نیفتد. روند افزایش قابل ملاحظه دما باید بررسی شود، شاید همین مورد یکی از اصلی‌ترین عوامل بود که اجازه نداد رطوبت به منطقه ما بیاید، حتی اگر این اتفاق نمی‌افتاد باید این را در نظر داشته باشیم که هوای خشک و نیمه‌خشک در ایران حاکم است.