انتقال واحدهای آلاینده از محدوده تبریز الزامی است
انتقال واحدهای آلاینده از محدوده تبریز الزامی است

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی انتقال واحدهای آلاینده از محدوده تبریز الزامی است تایسیز نیوز- مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی اعلام کرد: بر اساس قانون هوای پاک واحدهای آلاینده باید از محدوده کلانشهر تبریز انتقال داده شوند. به گزارش تایسیز نیوز، شهنام اشتری روز چهارشنبه در چهارمین جلسه کارگروه استانی محیط […]

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی

انتقال واحدهای آلاینده از محدوده تبریز الزامی است

تایسیز نیوز- مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی اعلام کرد: بر اساس قانون هوای پاک واحدهای آلاینده باید از محدوده کلانشهر تبریز انتقال داده شوند.

به گزارش تایسیز نیوز، شهنام اشتری روز چهارشنبه در چهارمین جلسه کارگروه استانی محیط زیست، افزود: در راستای تحقق ماده ۱۴ قانون هوای پاک ، انتقال واحدهای آلاینده به خارج از محدودهای شهری الزامی است و باید دستگاه های مختلف در این زمینه همکاری های لازم و کافی با حفاظت محیط زیست را انجام دهند.

وی اظهار کرد: طبق ماده ۱۴ قانون هوای پاک، در مواردی که کاهش یا از بین بردن آلودگی ناشی از مراکز صنعتی، تولیدی، معدنی، خدماتی، عمومی و کارگاهی به تشخیص سازمان حفاظت محیط زیست فقط از طریق انتقال تمام یا بخشی از خطوط تولید یا تأسیسات یا اماکن آنها به نقاط مناسب امکان پذیر است و یا فعالیت مراکز مذکور در مناطق مسکونی سلامت ساکنان آن مناطق را به خطر بیاندازد، مالکان و مدیران واحد موظفند در مهلت تعیین شده در طرح انتقال، نسبت به انتقال واحد مربوطه اقدام کنند.

اشتری اضافه کرد: بر همین اساس عمل نکردن به مفاد این ماده، محکومیت به پرداخت جزای نقدی معادل سه درصد درآمد سالانه ناخالص واحد را در پی دارد.

وی ادامه داد: با توجه به مرحله اول اجرایی شدن ماده قانونی فوق، انتقال واحدهای آبکاری و کوره های آجرپزی تبریز در دستور کار قرار دارد و مصوبات کارگروه قبلی و عملکرد دستگاه‌های مسئول مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است.

اشتری یادآور شد: بر همین مبنا دستگاه‌هایی که در این خصوص عملکرد ارائه نکرده و وارد مرحله عملیاتی نشده اند، ضمن ارائه توضیحات لازم باید اقدامات سریع و قانونی را آغاز کنند.

وی بر ساماندهی واحدهای صنعتی آلاینده در کلان شهرها تاکید و اظهار کرد: برای ساماندهی واحدهای صنعتی آلاینده نیازمند برنامه ریزی دقیقی هستیم و باید تمهیداتی اندیشیده شود تا واحدهای آلاینده در سریع ترین زمان ممکن به خارج از محدوده تبریز انتقال یابند.

در این نشست مقرر شد جهت نیل به اهداف مدنظر و تحقق تصمیمات اتخاذ شده، مصوبات کارگروه با جدیت بیشتر پیگیری شود.