بارش برف مناطق کوهستانی و سردسیر آذربایجان‌شرقی را فرا می‌گیرد
بارش برف مناطق کوهستانی و سردسیر آذربایجان‌شرقی را فرا می‌گیرد

بارش برف مناطق کوهستانی و سردسیر آذربایجان‌شرقی را فرا می‌گیرد تایسیز نیوز- رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با ورود سامانه بارشی از روز جمعه به استان، بارش برف و مه مناطق کوهستانی و سردسیر را فرا می‌گیرد. «محمد امیدفر»، روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار با بیان اینکه فعالیت متناوب […]

بارش برف مناطق کوهستانی و سردسیر آذربایجان‌شرقی را فرا می‌گیرد

تایسیز نیوز- رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: با ورود سامانه بارشی از روز جمعه به استان، بارش برف و مه مناطق کوهستانی و سردسیر را فرا می‌گیرد.

«محمد امیدفر»، روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار با بیان اینکه فعالیت متناوب این سامانه تا اواخر روز شنبه هفته آینده ادامه می یابد، افزود: بررسی نقشه های همدیدی و آخرین تصاویر ماهواره ای نشان می دهد، این سامانه بارشی تمام نواحی استان را فرا می گیرد.

وی با اشاره به اینکه فعالیت این سامانه بارشی در مناطق گرمسیر به صورت رگبار باران، وزش باد گاهی شدید و غرش آذرخش است، اظهار کرد: احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، برخورد آذرخش، کولاک برف در مناطق کوهستانی و برفگیر، یخبندان، لغزندگی و مه گرفتگی جاده ها و سقوط بهمن وجود دارد.

رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی، خواستار احتیاط در ترددهای جاده ای و مناطق کوهستانی، صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، همراه داشتن تجهیزات ایمنی زمستانی و لباس گرم، اطمینان از سلامت فنی خودرو، آمادگی جهت نمک پاشی و برف روبی به ویژه در جاده های کوهستانی و لغو سفرهای غیرضروری و فعالیت های کوهنوردی شد.

امیدفر، ادامه داد: با توجه به احتمال سقوط یا پرتاب اجسام و خسارت به سازه های سبک در اثر بروز تندبادهای لحظه ای، محکم کردن سازه های سبک و سقف گلخانه ها و عدم پارک خودروها در کنار درختان فرسوده ضروری است.

به گزارش تایسیز نیوز، آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

آذربایجان شرقی همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.