بازدید وزیر نفت از پروژه خط لوله انتقال فرآورده تبریز – ارومیه
بازدید وزیر نفت از پروژه خط لوله انتقال فرآورده تبریز – ارومیه

بازدید وزیر نفت از پروژه خط لوله انتقال فرآورده تبریز – ارومیه تایسیز نیوز- وزیر نفت در آستانه افتتاح و کلنگ زنی ۶ پروژه پالایشی در تبریز با حضور رئیس جمهور از پروژه خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی تبریز – ارومیه و مراکز انتقال آن بازدید کرد. به گزارش تایسیز نیوز، جواد اوجی روز یکشنبه […]

بازدید وزیر نفت از پروژه خط لوله انتقال فرآورده تبریز – ارومیه

بازدید وزیر نفت از پروژه خط لوله انتقال فرآورده تبریز - ارومیه

تایسیز نیوز- وزیر نفت در آستانه افتتاح و کلنگ زنی ۶ پروژه پالایشی در تبریز با حضور رئیس جمهور از پروژه خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی تبریز – ارومیه و مراکز انتقال آن بازدید کرد.

به گزارش تایسیز نیوز، جواد اوجی روز یکشنبه به همراه جلیل سالاری،‌ مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، فرهاد احمدی،‌ مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران و ارسلان رحیمی، مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران از پروژه خط لوله تبریز – خوی – ارومیه و مراکز انتقال نفت آن بازدید کرد.

خط لوله ۱۴ اینچ تبریز – خوی – ارومیه از پالایشگاه تبریز آغاز و پس از گذر از شمال دریاچه ارومیه، به انبار نفت ارومیه منتهی می‌شود.

قرارداد این پروژه در مرداد ۱۳۹۲ به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران ابلاغ شد که در قالب این پروژه، احداث خط لوله ۱۴ اینچ تبریز به ارومیه با پوشش پلی‌اتیلن، خط انشعاب ۱۰ اینچ خوی با مسافت حدود ۳۷ کیلومتر، احداث تلمبه‌خانه‌های برقی تبریز و ایستگاه میان مسیری سلماس و پایانه‌های ارومیه و خوی اجرایی شده است.

هدف از اجرای این پروژه، انتقال پایدار و ایمن انواع فرآورده‌های نفتی پالایشگاه تبریز به ظرفیت روزانه ۶۵ هزار بشکه است که قابلیت افزایش تا ۱۰۰ هزار بشکه را نیز دارد.

حذف انتقال جاده‌ای، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و زمان انتقال و کاهش خطرهای ترافیکی و تأثیرات مخرب زیست‌محیطی مربوط به انتقال جاده‌ای، از دیگر دستاوردهای این طرح است که با اجرای آن از تردد روزانه ۷۰۰ دستگاه نفتکش جاده‌پیما در محورهای منتهی به این مقاصد جلوگیری خواهد شد.

سراسر طول مسیر این خط به‌منظور جلوگیری از خوردگی، زنگ‌زدگی، شناسایی و ترمیم هرگونه نشت احتمالی با درنظرگرفتن الزام‌های زیست‌محیطی، به سیستم نشت‌یاب اتوماتیک، فیبرنوری و ایستگاه‌های حفاظت کاتدی نیز تجهیز شده است.

فاز نخست این پروژه شامل بخش مهندسی پایه و تفصیلی را در سال ۱۳۸۹ شرکت مهندسین مشاور پارسیکان انجام داده بود و عملیات اجرایی آن از سوی شرکت‌ مهندسی، نصب و نگهداری کارخانجات صنایع پتروشیمی رامپکو، با مشارکت شرکت‌های کیامکی و پارسیکان ایران، در فاز تکمیلی انجام است.

نزدیک به ۱۰۰درصد کالا و تجهیزات موردنیاز پروژه از داخل کشور تأمین شده است و در طول زمان عملیات، زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم سالانه ۱۲۰۰ نفر را فراهم کرده است.

پروژه های پالایشی در تبریز که با حضور سید ابراهیم رئیسی رییس جمهور به بهره‌برداری خواهد رسید، شامل طرح‌های چهارگانه ارتقای کیفی محصولات تولیدی پالایشگاه نفت تبریز،‌ و خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی تبریز – خوی – ارومیه خواهد بود و افزون‌برآن، کلنگ آغاز عملیات اجرایی طرح مهم تصفیه نفت‌کوره پالایشگاه تبریز به زمین زده می‌شود.

چهار طرح واحد تصفیه‌ نفت‌گاز، خالص‌سازی هیدروژن PSA، بازیافت گوگرد SRP و بازیافت گازهای انتهای واحد گوگرد TGT با مجموع رقم سرمایه‌گذاری ۱۲۰ میلیون یورو تکمیل شده و هم‌اکنون آماده بهره‌برداری است.

با بهره‌برداری از این طرح‌های چهارگانه که با استفاده کامل از توانمندی شرکت‌های پیمانکار، سازنده و مشاوران داخلی به سرانجام رسیده و آماده بهره‌برداری است، مقدار گازوئیل یورو ۵ تولیدی این پالایشگاه، از روزانه ۲ میلیون لیتر به روزانه ۵ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت.

طرح بعدی که به بهره‌برداری می‌رسد، خط لوله ۱۴ اینچ انتقال فرآورده‌های نفتی تبریز- خوی- ارومیه است. سرمایه‌گذاری انجام‌شده در این پروژه ۲۲۰ کیلومتری که از پالایشگاه نفت تبریز آغاز می‌شود و پس از گذر از شمال دریاچه ارومیه، به انبار نفت شهید سلیمانی ارومیه می‌رسد، یک هزار میلیارد تومان است.

این طرح که عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۸۵ آغاز شده، سال‌های متمادی بلاتکلیف باقی‌ مانده بود و در دولت سیزدهم تکمیل شده و به بهره‌برداری رسیده است.

ظرفیت انتقال فرآورده‌های نفتی خط لوله تبریز – خوی – ارومیه بیش از ۶۵ هزار بشکه در روز بوده و با بهره‌برداری از این طرح، در مصرف سالانه ۱۲ میلیون لیتر گازوئیل مربوط به حمل‌ونقل جاده‌ای فرآورده صرفه‌جویی خواهد شد.

عملیات اجرایی طرح تصفیه نفت‌کوره پالایشگاه تبریز هم امروز آغاز خواهد شد. کاهش تولید نفت کوره به کمتر از ۱۰درصد خوراک فرآورشی، کاهش محتویات گوگردی نفت کوره به کمتر از ۰.۵درصد و ارتقای کیفی همه فرآورده‌ها به استاندارد یورو ۴ و ۵ از دستاوردهای مهم اجرای این طرح بزرگ زیست‌محیطی در پالایشگاه نفت تبریز است.

طرح تصفیه نفت کوره پالایشگاه نفت تبریز با سرمایه‌گذاری یک‌میلیارد و ۷۰۰ میلیو یورویی، با هدف ایجاد ارزش افزوده در محصولات تولیدی این پالایشگاه اجرایی خواهد شد.