بیش از ۱۴‌ هزار نفر در آذربایجان شرقی عضو صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستاییان و عشایر شدند
بیش از ۱۴‌ هزار نفر در آذربایجان شرقی عضو صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستاییان و عشایر شدند

طی سال گذشته بیش از ۱۴‌ هزار نفر در آذربایجان شرقی عضو صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستاییان و عشایر شدند تایسیز نیوز- مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستاییان و عشایر آذربایجان شرقی اظهار کرد: زنان روستایی و عشایر دارای سه فرزند و بالاتر رایگان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. امین بلالی، در نشست خبری گفت: […]

طی سال گذشته

بیش از ۱۴‌ هزار نفر در آذربایجان شرقی عضو صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستاییان و عشایر شدند

تایسیز نیوز- مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌ روستاییان و عشایر آذربایجان شرقی اظهار کرد: زنان روستایی و عشایر دارای سه فرزند و بالاتر رایگان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

امین بلالی، در نشست خبری گفت: همه‌ی زنان خانه‌دار روستایی و عشایری سراسر کشور که تاریخ تولد فرزند سوم و بعد آنها از یکم فروردین ۱۳۹۶ به بعد باشد، فرصت دارند تا ۳۰ فروردین ماه ثبت‌نام کرده و به صورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

به گزارش تایسیز نیوز، وی افزود: اعتبار این طرح از سوی دولت پرداخت شده که اگر مورد استفاده قرار نگیرد به خزانه بازمی‌گردد از این رو انتظار داریم مادران با ثبت نام در این طرح از مزایای آن بهره مند شوند.

وی ادامه داد: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در سال ۱۳۸۴ در کشور تاسیس شد و در استان‌ها از سال ۱۳۸۸ شروع به فعالیت کرد.

وی به چند شرط عضویت در این صندوق اشاره کرد و گفت: شرط سنی ۱۸ الی ۵۰ سال، محل سکونت روستایی و عشایر و شهرهایی که زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت دارند مشمول عضویت در این صندوق هستند.

وی ادامه داد: قالیبافان، رانندگان بین شهری، کشاورزان غیر ساکن در روستاها و مربیان مهدکودک‌ها نیز بر اساس شغل خود می‌توانند در این صندوق عضو شوند.

بلالی با بیان اینکه در این صندوق‌ها ۷۰ درصد حق بیمه توسط دولت پرداخت می‌شود، افزود: یک سوم حق بیمه بر عهده‌ی بیمه شده و دو سوم آن توسط دولت پرداخت می‌شود و بزرگترین تفاوتی که این بیمه با سایر بیمه‌ها دارد این است که کارفرمای آن دولت است. 

وی با بیان اینکه این بیمه به صورت اختیاری است، گفت: در این صندوق آقا و خانم که ۶۵ سال سن و حداقل ۱۵ سال سابقه داشته باشد بر اساس ۲۰ سال سابقه بازنشسته می‌شوند. 

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر آذربایجان شرقی اذعان کرد: کارافتادگی کل اگر ناشی از کار باشد برای یک روز سابقه به اندازه‌ی ۲۰ سال سابقه مستمری پرداخت می‌شود اما اگر بر اساس بیماری باشد باید یکسال سابقه داشته باشد.

وی با بیان اینکه نقل و انتقال این بیمه به بیمه‌های دولتی اعم از تأمین اجتماعی، بازنشستگی کشوری و نیروی‌های مسلح یکی از مزایای این صندوق‌ها است، گفت: کمک هزینه‌ی کفن و دفن برای کسانی که بازمانده‌ای برای دریافت مستمری ندارند پرداخت می‌شود.

وی افزود: حق بیمه این صندوق‌ها از هشت سطح برخوردار است که کمترین سطح آن ماهانه ۸۰ هزار تومان و سالانه ۹۶۰ هزار تومان و حداکثر آن ۳۲۵ هزار تومان که سالانه سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می‌شود.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان شرقی ادامه داد: بالای ۸۰ درصد بیمه شدگان از سطح هشت بیمه شده‌اند و برای ۳۰ سال سابقه در این صندوق امسال شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان حقوق پرداخت خواهد شد. 

وی با بیان اینکه سهمیه‌ی تکلیفی که در سال‌جاری به استان ما داده شده ۳۹‌هزار و ۴۵۰نفر است، گفت: از اول فروردین تا به امروز ۲۱۲۵ نفر در این صندوق بیمه شده‌اند.

وی به آمار بیمه‌شدگان سال گذشته اشاره کرد و افزود: ۱۴‌هزار و ۹۴۷ نفر طی سال گذشته در این صندوق عضو شده‌اند که هشت هزار و ۸۸۷ نفر آن را آقایان و شش هزار و ۶۰ نفر را بانوان تشکیل داده است.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد بیمه‌شدگان مردان و ۴۰‌درصد زنان هستند، خاطرنشان کرد: کل بیمه شدگان استان ۲۹۰هزار و ۷۳۱ نفر است که ۱۵ درصد مجموع کشوری را شامل می‌شود.

بلالی اظهار کرد: از لحاظ تعداد افراد ثبت شده اولین استان و از بابت درصد سومین استان کشور هستیم و در تمام شهرستان‌های ۲۲‌گانه استان آمار بیمه‌شدگان از میانگین کشوری بالاتر است.