تبریز در مسیر حذف باکس های زباله شهری
تبریز در مسیر حذف باکس های زباله شهری

فصل جدید مدیریت شهری تبریز در جمع آوری پسماند تبریز در مسیر حذف باکس های زباله شهری تایسیز نیوز – مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز گفت: سیاست مدیریت شهری کاهش و حذف باکس های زباله پس از اجرای کامل طرح جمع آوری زباله از درب منازل است. حبیبه هراتی روز دوشنبه در گفت و […]

فصل جدید مدیریت شهری تبریز در جمع آوری پسماند

تبریز در مسیر حذف باکس های زباله شهری

تایسیز نیوز – مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز گفت: سیاست مدیریت شهری کاهش و حذف باکس های زباله پس از اجرای کامل طرح جمع آوری زباله از درب منازل است.

حبیبه هراتی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کرد: در معابر شهر تبریز پنج هزار و ۳۸۳ باکس زباله وجود دارد به طوری که خریداری و نگهداشت آنها علاوه بر ایجاد نازیبایی بصری در برخی موارد، هزینه های هنگفتی برای مدیریت شهری ایجاد می کند.

وی با تشریح کم و کیف طرح حذف باکس های زباله با بیان اینکه از اردیبهشت ماه بخش اول طرح در شهرک های زعفرانیه و رشدیه اجرایی می شود، گفت: این طرح در مرحله اول به صورت منطقه ای در مناطق ۲ و ۵ شهرداری از اول اردیبهشت و از ساعت ۹ شب شروع می‌شود.

هراتی خاطرنشان کرد: تفکیک از مبداء ، جمع آوری آنلاین پسماندهای خشک و خشکاله توسط اپلیکیشن بهروب، حفظ محیط زیست، مبارزه با پدیده اجتماعی زباله گردی و حذف نازیبایی‌های بصری و زیست محیطی از جمله مزایای این طرح است و در ۶ ماهه نخست سال جاری این طرح در تمام مناطق دهگانه تبریز اجرا خواهد شد.


تفکیک از مبداء و تغییر ساعت جمع آوری زباله در تبریز

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز گفت: تغییر ساعت جمع آوری زباله‌های شهری از روزانه به شبانه در کنار جمع آوری تدریجی باکس‌های زباله در سطح معابر یکی از رویکردهای شهرداری تبریز و اولویت اصلی سازمان مدیریت پسماند در سال جدید است.

وی با بیان اینکه تبریزی ها به طور متوسط روزانه یکهزار تن زباله تولید می کنند و شهرداری تبریز برای مدیریت و دفن پسماندها تدابیر ویژه در قالب احداث لندفیل ها اتحاذه کرده است، گفت: توسعه آموزش‌های شهروندی در حوزه پسماند نقش بسزایی در کاهش حجم زباله و تفکیک از مبداء دارد.

هراتی با اشاره به اینکه شهرداری تبریز در سال گذشته برای نخستین بار سامانه «بهروب» را با هدف کاهش دفن زباله و تفکیک از مبداء راه اندازی کرده است، گفت: توسعه زیرساخت های شهر هوشمند گامی اساسی برای ارتقای رتبه تبریز در شاخص های توسعه پایدار است و فرهنگ سازی استفاده حداکثری شهروندان تبریز از سامانه « بهروب » می تواند در تفکیک از مبدا زباله کمک کار و تسهیل کننده باشد.

وی با بیان اینکه حجم تولید زباله در شهرها و کلانشهرهای کشور فاصله معناداری با استانداردهای جهانی دارد، گفت: کاهش تولید پسماند یکی از ملزومات شهرها برای ارتقای رتبه از حیث توسعه پایدار شهرهاست.

هراتی با اشاره به اینکه سرانه روزانه تولید پسماند در مقیاس جهانی ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم است اما هر ایرانی به طور متوسط سالانه ۶ برابر وزن خود زباله تولید می کند، افزود: تولید این حجم از پسماند شهری علاوه بر تحمیل هزینه‌های سرسام آور موانع و چالش‌های بسیاری همچون آسیب‌های زیست محیطی متعدد برای شهرها به وجود می‌آورد.

وی اظهار کرد: شهرداری تبریز امسال در کنار تداوم بی وقفه اجرای پروژه های زیست محیطی همچون لندفیل های دفن پسماند، عزم راسخی در حوزه پسماند و کاهش حجم زباله ها از طریق توسعه آموزش های همگانی دارد به طوری که سامانه بهروب و تغییر نوبت جمع آوری زباله ها از درب منازل از جمله طرح های امسال است که موفقیت‌شان در گرو حمایت همه جانبه رسانه های محلی و نیازمند مشارکت حداکثری شهروندان است.

هراتی با بیان اینکه کاهش تولید زباله و کاستن از مخاطرات زیست محیطی قدمی موثر برای بهبود وضعیت کلانشهر تبریز از حیث توسعه پایدار است، گفت: نیل به توسعه پایدار و همه جانبه شهر جز با هماهنگی ارگان های خدمت رسان در تامین زیرساخت های مورد نیاز و مشارکت و همراهی شهروندان امکان تحقق ندارد.