تبریز نقش مهمی در اقتصاد نشر شمال‌غرب کشور ایفا می‌کند
تبریز نقش مهمی در اقتصاد نشر شمال‌غرب کشور ایفا می‌کند

استاندار آذربایجان شرقی به نقش اصلی تبریز در ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و توسعه اقتصاد نشر در شمال غرب کشور اشاره کرد و گفت: برگزاری هجدهمین نمایشگاه کتاب تبریز، این نقش را برجسته تر می‌کند. به گزارش تایسیزنیوز، عابدین خرم در جلسه شورای سیاست‌گذاری هجدهمین نمایشگاه کتاب تبریز با تأکید بر لزوم هم‌افزایی همه نهادها و […]

استاندار آذربایجان شرقی به نقش اصلی تبریز در ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و توسعه اقتصاد نشر در شمال غرب کشور اشاره کرد و گفت: برگزاری هجدهمین نمایشگاه کتاب تبریز، این نقش را برجسته تر می‌کند.

به گزارش تایسیزنیوز، عابدین خرم در جلسه شورای سیاست‌گذاری هجدهمین نمایشگاه کتاب تبریز با تأکید بر لزوم هم‌افزایی همه نهادها و سازمان‌ها برای برگزاری نمایشگاه کتاب تبریز، گفت: این رویداد فرهنگی باید در شأن تبریز برگزار شود.

وی افزود: این کار ارزشمند فکری و فرهنگی است که باتوجه‌ به موقعیت جغرافیای استان می‌تواند بُعد فرامرزی هم داشته باشد.

وی ادامه داد: شیوع کرونا هر چند سبب تعطیلی نمایشگاه شد، اما با تسهیلات اتخاذ شده، امیدوارم با احیای این رویداد فرهنگی، کتاب بار دیگر به سبد خانوارها برگردد.

استاندار آذربایجان شرقی بیان کرد: باید از همه ظرفیت‌های فرهنگی و متخصصان حوزه فکر، فرهنگ و هنر برای برگزاری نمایشگاه کتاب تبریز به نحو احسن استفاده شود.

خرم یادآوری کرد: حضور چندساعته رهبر معظم انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب تهران و حضور رئیس جمهور و سایر مسئولان عالی‌رتبه کشورمان در آن نشان می‌دهد که برگزاری نمایشگاه کتاب به دلیل تأثیرگذاری آن با هیچ رویداد دیگری قابل‌مقایسه نیست.
وی تأکید کرد: درگیرکردن خانواده‌ها، مدارس و مراکز فرهنگی منطقه شمال غرب کشور با نمایشگاه مهم است و باید موردتوجه دست‌اندرکاران قرار گیرد.

وی بیان کرد: بخشی از ظرفیت‌های فرهنگی، فکری و هنری تبریز به میدان نمی‌آیند که باید آسیب‌شناسی و از فرصت برگزاری نمایشگاه کتاب برای رفع این نقیصه نهایت استفاده شود.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: تبدیل‌شدن نمایشگاه کتاب به مکان فروش اقلام غیرفرهنگی، انعکاس خوبی در نزد افکار عمومی ندارد که باید مدنظر برگزارکنندگان نمایشگاه قرار گیرد.

خرم گفت: برگزاری نمایشگاه مطبوعات نیز در کنار نمایشگاه کتاب به دلیل جایگاه درخشان تبریز در تاریخ مطبوعات ایران، حایز اهمیت بسیار بوده و می‌تواند به وزن نمایشگاه بیافزاید.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ در این جامعه بیشتر از هر چیزی اصالت دارد، گفت: باتوجه‌ به هجمه فرهنگی، برگزاری نمایشگاه حجاب و عفاف در کنار نمایشگاه کتاب نیز اقدام ارزشمندی است که باید زمینه‌ساز مقابله با توطئه سرویس‌های امنیتی بیگانه برای مقابله بافرهنگ اصیل حجاب در کشورمان باشد.

خُرّم افزود: این نمایشگاه باید در زمینه ترویج فرهنگ حجاب و عفاف و تبلیغ و تبیین جایگاه آن در تاریخ و فرهنگ ایران اسلامی و تأثیرگذاری ماندگار آن مدنظر باشد.

وی با تاکید بر این که باید تهاجم ددمنشانه رژیم غاصب صهیونیستی و بحث شهادت و مظلومیت مردم مظلوم فلسطین در این نمایشگاه برجسته شود، افزود: باتوجه‌ به خواهرخواندگی تبریز با غزه، وظیفه ما در مقایسه با دیگران در حمایت مردم مظلوم غزه و تبیین و تشریح جنایات صهیونیست‌ها سنگین‌تر است.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که مسئولان فرهنگی و هنری سپاه عاشورا از فرصت نمایشگاه کتاب برای معرفی هر چه‌بهتر رویداد ملی کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی حداکثر استفاده را بکنند، تأکید کرد: همه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط و مسئول در برگزاری نمایشگاه کتاب تبریز ملزم به همراهی حداکثری برای برگزاری باشکوه این رویداد فرهنگی هستند و از بخش خصوصی نیز انتظار می‌رود که پای‌کار باشد و به مسئولیت‌های فرهنگی و اجتماعی خود عمل کند.

هجدهمین نمایشگاه کتاب تبریز ۱۷ تا ۲۱ آبان ماه جاری در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار می شود.