دانشگاه علوم پزشکی: شایع‌ترین عارضه تزریق واکسن کرونا، شبه آنفلوآنزا بود
دانشگاه علوم پزشکی: شایع‌ترین عارضه تزریق واکسن کرونا، شبه آنفلوآنزا بود

دانشگاه علوم پزشکی: شایع‌ترین عارضه تزریق واکسن کرونا، شبه آنفلوآنزا بود شایع‌ترین عارضه شبه آنفلوآنزا با نشانه‌های به ترتیب مننژیت، تب، گلودرد، آبریزش بینی و سرفه مشاهده شد که هیچ کدام از موارد جدی نبود. بر اساس نتایج این پژوهش، واکسن‌ کرونا عارضه و ابتلای جدی بعد از تزریق نداشتند، بنابراین یکی از مهمترین اقدامات […]

دانشگاه علوم پزشکی: شایع‌ترین عارضه تزریق واکسن کرونا، شبه آنفلوآنزا بود

دانشگاه علوم پزشکی: شایع‌ترین عارضه تزریق واکسن کرونا، شبه آنفلوآنزا بود

شایع‌ترین عارضه شبه آنفلوآنزا با نشانه‌های به ترتیب مننژیت، تب، گلودرد، آبریزش بینی و سرفه مشاهده شد که هیچ کدام از موارد جدی نبود. بر اساس نتایج این پژوهش، واکسن‌ کرونا عارضه و ابتلای جدی بعد از تزریق نداشتند، بنابراین یکی از مهمترین اقدامات برای کنترل کرونا همین تزریق واکسن بود.

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری از اتمام و انتشار نتایج پژوهشی با موضوع «ثبت عوارض مرتبط با واکسن کووید-۱۹ و بررسی موارد ابتلا به کووید۱۹ بعد از اتمام واکسیناسیون» در این مرکز تحقیقات خبر داد.

به گزارش تایسیز نیوز به نقل از ایسنا، داوود یادگاری، متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری با اشاره به اینکه مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری یکی از مراکز غیرمستقل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است، گفت: پژوهشگران این مرکز، تحقیقات زیادی در سال‌های اخیر در زمینه بیماری‌های عفونی انجام داده‌اند. در همین راستا با آغاز پاندمی کرونا، مطالعات نیز به سمت همین موضوع سوق پیدا کرد.

این استاد دانشگاه از انجام یکی از مهمترین تحقیقات انجام‌شده با موضوع «ثبت عوارض مرتبط با واکسن کووید و بررسی موارد ابتلا به کووید بعد از اتمام واکسیناسیون» در این مرکز خبر داد و افزود: در این طرح بالغ بر ۷۰۰ نفر از اعضای هیئت علمی و غیر هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با میانگین سنی ۳۸ سال با ۹ سال کمتر یا بیشتر شرکت داشتند. ۶۷ درصد این جمعیت خانم و ۶۰ درصد کل شرکت‌کنندگان از کادر درمانی بودند. بیماری زمینه‌ای در این افراد کمتر از ۲ درصد گزارش شد.

یادگاری ادامه داد: در این طرح واکسن‌های موجود اعم از اسپوتنیک، سینوفارم و استرازنکا مورد بررسی قرار گرفت. تنوع بیشتر واکسن‌ها، عوارض متنوعی را هم در پی دارد که بسته به سن و جنس افراد ممکن است متفاوت باشد، البته با انجام این مطالعه دریافتیم هیچ کدام از واکسن‌ها عوارض خطیری در جامعه هدف ایجاد نکرده است.

شایع‌ترین عارضه تزریق واکسن کرونا، شبه آنفلوآنزا بود

فهیمه هداوند، عضو هیئت علمی گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، هدف از انجام این طرح تحقیقاتی را کاهش نگرانی‌های ناشی از عوارض واکسن در کشور دانست و گفت: عوارض مورد مطالعه شبه آنفلوآنزا، درگیری مغزی، قلبی، گوارشی و عارضه موضعی در محل تزریق در نظر گرفته شد. خوشبختانه علی‌رغم همه نگرانی‌ها، عوارض جدی واکسن همچون درگیری قلبی کمتر از ۲ درصد گزارش شد و درگیری مغزی نیز گزارش نشد.

وی ادامه داد: شایع‌ترین عارضه شبه آنفلوآنزا با نشانه‌های به ترتیب مننژیت، تب، گلودرد، آبریزش بینی و سرفه مشاهده شد که هیچ کدام از موارد جدی نبود.

به گفته هداوند، ابتلای بعد از تزریق واکسن نیز، بین سه دوز ۲ تا ۴ درصد بود و این رقم در انواع واکسن‌ها تفاوت معناداری نداشت.

عضو این تیم تحقیقاتی اظهار کرد: ابتلای بعد از تزریق دوز اول نیز در افراد زیر ۳۹ سال بیشتر از افراد بالای ۳۹ سال بود.