دیپلماسی متوازن ایران در آفریقا مایه بهبود روابط با کشورهای این قاره می‌شود
دیپلماسی متوازن ایران در آفریقا مایه بهبود روابط با کشورهای این قاره می‌شود

سفیر نیجریه: دیپلماسی متوازن ایران در آفریقا مایه بهبود روابط با کشورهای این قاره می‌شود سفیر نیجریه در ایران با اشاره به دیپلماسی متوازن و فعال ایران در آفریقا گفت: این دیپلماسی و گرایش ایران به سمت آفریقا مایه بهبود روابط با کشورهای این قاره می‌شود. به گزارش تایسیز نیوز، الحاجی یاکوبو سنتوراکی سلیمان روز […]

سفیر نیجریه:

دیپلماسی متوازن ایران در آفریقا مایه بهبود روابط با کشورهای این قاره می‌شود

دیپلماسی متوازن ایران در آفریقا مایه بهبود روابط با کشورهای این قاره می‌شود

سفیر نیجریه در ایران با اشاره به دیپلماسی متوازن و فعال ایران در آفریقا گفت: این دیپلماسی و گرایش ایران به سمت آفریقا مایه بهبود روابط با کشورهای این قاره می‌شود.

به گزارش تایسیز نیوز، الحاجی یاکوبو سنتوراکی سلیمان روز سه‌شنبه در دیدار با معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به بازدید از دانشگاه شهید مدنی تبریز و سایر مکان‌های تجاری و گردشگری این شهر، افزود: به واسطه ظرفیت‌های بی‌کران ایران و تبریز در علم و فناوری، آفریقا می‌تواند از این ظرفیت‌ها بهره کافی ببرد.

وی اظهار کرد: زمینه‌های همکاری دانشگاه‌های نیجریه با دانشگاه شهید مدنی فراهم بوده و دانشگاه‌های نیجریه می‌توانند از همکاری و از توانمندی‌های این دانشگاه بهره کافی ببرند.

سفیر نیجریه در ایران با بیان اینکه همکاری دانشگاه‌های ۲ کشور می‌تواند یکی از زمینه‌های گسترش تعامل بازیابی شده اخیر بین ایران و نیجریه باشد، گفت: آذربایجان‌شرقی نیز از مهمترین مراکز علم و فناوری در ایران بوده و تعهد و عزم جدی مردم و مسوولان این استان، مایه پیشرفت آن است.

سنتوراکی سلیمان، با اظهار امیدواری برای حضور بیشتر آفریقایی‌ها و نیجریه‌های بیشتر در ایران و تبریز، ادامه داد: دانشگاه شهید مدنی تبریز این مسیر را فراهم کرده و مطمئنا دانشگاه‌های نیجریه از مهارت و تخصص این دانشگاه بهره کافی خواهند برد.

وی با بیان اینکه رابطه خوبی بین ایران و کشورهای آفریقایی وجود دارد ولی روابط اقتصادی آنها کم است، یادآور شد: ایران و نیجریه به دنبال گسترش روابط اقتصادی هستند.

سفیر نیجریه در ایران عدم اطلاع‌رسانی از ظرفیت‌های ایران و نبود حمل و نقل مستقیم هوایی و کشتیرانی بین ۲ کشور را از موانع گسترش روابط اقتصادی بین ۲ کشور اعلام کرد و گفت: از سال گذشته تلاش ۲ کشور برای ایجاد خط مستقیم هوایی آغاز شده و به محض برقراری این مسیر، راه جدیدی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایران به غرب آفریقا باز می‌شود.

سنتوراکی سلیمان، همچنین با اشاره به تلاش سازمان توسعه و تجارت ایران برای راه‌اندازی خط کشتیرانی از ایران به نیجریه، افزود: با توجه به جمعیت بیش از ۲۰۰ میلیونی نیجریه، راه‌اندازی خطوط هوایی و کشتیرانی به نفع هر ۲ کشور است و تبادلات تجاری و اقتصادی را تسهیل و تسریع می‌کند.

وی با بیان اینکه ایران و نیجریه عضو مجامع بین‌المللی زیادی هستند و در این مجامع از همدیگر حمایت می‌کنند، اظهار کرد: ادامه این روند به نفع هر ۲ کشور است و باید تبادلات فرهنگی بین آن‌ها نیز گسترش یابد.

سفیر نیجریه در ایران، با اظهار علاقه‌مندی برای برقراری خواهرخواندگی برخی شهرهای این کشور با تبریز و اصفهان، گفت: با توجه به وجود مسلمانان و شیعیان زیادی در کشورهای آفریقایی و سیر صعودی جمعیت آنان، در نیجریه چندین فرهنگ و مذهب وجود دارد و در این کشور هر کس می‌تواند در دین و مذهب خود به راحتی فعالیت کند.

سنتوراکی سلیمان، با تاکید بر اینکه سفارت نیجریه تسهیل کننده روابط اقتصادی و فرهنگی این کشور با ایران است، ادامه داد: وجود ۲ هزار دانشگاه در ایران در مقایسه با ۳۰۰ دانشگاه در نیجریه، این امکان را فراهم می‌کند که دانشجویان این کشور بتوانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایران بورسیه شوند.

وی همچنین با اشاره به سوگیری‌های رسانه‌ای حاکم در آفریقا و عدم اطلاع از ظرفیت‌های فرهنگی، اقتصادی و تجاری ایران، یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران باید با اطلاع‌رسانی از طرق مختلف از جمله برپایی نمایشگاه‌های مختلف در کشورهای این قاره، توانمندی‌های خود را به نمایش بگذارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از گسترش روابط ایران و نیجریه و ادامه این روند در دولت سیزدهم، گفت: سیاست این دولت برقراری دیپلماسی متوازن با شرق و غرب بوده و حسن همجواری با کشورهای همسایه و مسلمان محور روابط خارجی در نظر گرفته شده است.

محمد کلامی با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران گسترش روابط با سایر کشورهاست، افزود: تلاش می شود در سایه این روابط، مراودات اقتصادی و تجاری نیز با این کشورها گسترش یابد.

وی اظهار کرد: در زمان کنونی حجم تجارت ایران و آفریقا هر چند روبه رشد است اما رضایت‌بخش نیست و هدف‌گذاری ما تجارت ۱۰ میلیارد دلاری با کشورهای آفریقا است و نیجریه نیز در این راستا می‌تواند نقش اساسی ایفا کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی از مراکز تمدن‌ساز ایران اسلامی است، گفت: این استان در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در ایران منشا تحولات عمده بوده و مهد تولید، تجارت، صنعت است.

کلامی، با اشاره به اینکه این آذربایجان‌شرقی بزرگترین اقتصاد مبتنی بر بخش خصوصی را دارد، ادامه داد: این استان در تولید فرش، چرم، صنایع غذایی و لوازم خانگی رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است و بزرگترین کارخانه تراکتورسازی در این استان قرار دارد.

وی با اشاره به سابقه بیشتر اتاق بازرگانی تبریز از اتاق بازرگانی ایران، یادآور شد: در این استان بخش خصوصی فوق‌العاده فعال بوده و در کشورهای مختلف فعالیت می‌کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: این استان در حوزه علوم و دانشگاه نیز از قطب‌های تولید علم در کشور بوده و با داشتن دانشگاه‌های بزرگ و معتبر، جزو اولین‌های ایران در این حوزه است.

کلامی افزود: وجود دانشگاه علوم پزشکی در این استان موجب شده تا آذربایجان‌شرقی به یکی از مراکز و قطب‌های مهم درمانی کشور تبدیل شود و دانشگاه‌های تبریز، شهید مدنی، صنعتی سهند نیز از قطب‌های تولید علم و محرک‌های اصلی توسعه اقتصادی و صنعتی استان به شمار می‌روند.

وی با اشاره به افزایش حضور دانشجویان خارجی در این استان در سال‌های اخیر، اظهار کرد: این روند نشان‌دهنده کیفیت بالای دانشگاه‌های آذربایجان‌شرقی در تراز بین‌المللی است و وجود ظرفیت‌های بالا می‌تواند زمینه همکاری‌های مشترک آذربایجان‌شرقی با نیجریه را فراهم کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی با اعلام آمادگی استان برای پذیرش تیم‌های علمی و اقتصادی نیجریه، گفت: این استان همچنین آماده اعزام هیات‌های علمی و تجاری به نیجریه برای گسترش مراودات علمی و اقتصادی است.

کلامی، همچنین با اشاره به ساختارهای فرهنگی بین ۲ کشور و حضور مسلمانان و شیعیان زیادی در نیجریه، آمادگی تبریز برای خواهرخواندگی با یکی از شهرهای نیجریه را اعلام کرد.

رئیس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان نیز در این دیدار با بیان اینکه بیش از ۴۰ شرکت دانش‌بنیان در این دانشگاه فعالیت می‌کنند، گفت: هر یک از این شرکت‌ها علاوه بر تحقیق و پژوهش در حوزه‌های تخصصی، در حل و فصل مسایل مختلف علمی و صنعتی استان و کشور نقش ایفا می‌کنند.

محمدباقر محمدصادقی افزود: با هدف همکاری‌های بین‌المللی امید است با برقراری روابط بین دانشگاه‌های ۲ کشور، از تخصص و تجربیات همدیگر استفاده و زمینه تحصیل دانشجویان آنها در مقاطع مختلف تحصیلی به ویژه تحصیلات تکمیلی فراهم شود.

در این دیدار معاون هماهنگی امور استانداری آذربایجان‌شرقی تابلو و یادمانی از مقبره‌الشعرا تبریز و کتاب «آذربایجان‌شرقی باغ بهشت ایران» را به سفیر نیجریه تقدیم کرد.