زنبورداران کندوها را به مناطق امن منتقل کنند
زنبورداران کندوها را به مناطق امن منتقل کنند

زنبورداران کندوها را به مناطق امن منتقل کنند تایسیز نیوز- مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با هشدار به زنبورداران، از آنان خواست با توجه به آغاز سمپاشی مزارع گندم و جو علیه آفت سن گندم، کندوها را به مناطق امن منتقل کنند. به گزارش تایسیز نیوز، مسعود رئوف روز دوشنبه در جمع […]

زنبورداران کندوها را به مناطق امن منتقل کنند

تایسیز نیوز- مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با هشدار به زنبورداران، از آنان خواست با توجه به آغاز سمپاشی مزارع گندم و جو علیه آفت سن گندم، کندوها را به مناطق امن منتقل کنند.

به گزارش تایسیز نیوز، مسعود رئوف روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اقدام به موقع در این زمینه تا حد زیادی از تلفات کلنی‌ها می کاهد زیرا زنبورها در برابر اغلب سموم آسیب‌پذیر هستند.

وی ادامه داد: وجود زنبورها علاوه بر تولید عسل برای بارورسازی باغات و مزارع ضروری بوده و لازم است بهره‌برداران از سمومی استفاده کنند که با کنترل آفات و بیماری ها، کمترین خطر را برای انسان، دام و حشرات مفید داشته باشد.

رئوف خواستار همکاری همه جانبه باغداران با زنبورداران و کارشناسان کشاورزی شد و به زنبورداران توصیه کرد: با توجه به گسترش سمپاشی در مزارع به منظور جلوگیری از هرگونه خسارت، کندوهای زنبور عسل را به مناطق امن انتقال دهند.

اطلاع رسانی به موقع به زنبورداران نسبت به شروع سمپاشی‌های منطقه یکی از اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز تلفات در جمعیت کلنی‌هاست.

به گزارش تایسیز نیوز، تعداد کلنی ‌های بومی آذربایجان شرقی ۱۷۶ هزار و ۵۲۰ کلنی و تعداد کلنی های پیشرفته یک میلیون و ۱۰۵ هزار و ۸۶۸ کلنی است.

سالانه حدود ۱۶ هزار تن عسل در این استان تولید می شود.