زیرساخت‌های جامعه باید اصلاح شوند
زیرساخت‌های جامعه باید اصلاح شوند

در میزگرد انتخاباتی در دانشگاه تبریز مطرح شد زیرساخت‌های جامعه باید اصلاح شوند به گزارش تایسیز نیوز به نقل ازایسنا/آذربایجان شرقی میزگرد انتخاباتی با حضور مسعود زین العابدین، حجت‌الله فولادی اسکویی و روح الله حسن پور از کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و با حضور جمعی از دانشجویان و اعضای تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه تبریز […]

در میزگرد انتخاباتی در دانشگاه تبریز مطرح شد

زیرساخت‌های جامعه باید اصلاح شوند

زیرساخت‌های جامعه باید اصلاح شوند

به گزارش تایسیز نیوز به نقل ازایسنا/آذربایجان شرقی میزگرد انتخاباتی با حضور مسعود زین العابدین، حجت‌الله فولادی اسکویی و روح الله حسن پور از کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و با حضور جمعی از دانشجویان و اعضای تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه تبریز و به همت جامعه اسلامی دانشجویان برگزار شد.

این میزگرد سومین میرگردی بود که در دانشگاه تبریز برگزار شد، دومین میزگرد مناظراتی پرحاشیه که در فضای مجازی و رسانه‌ها توجه‌ها را به خود جلب کرده موجب افزایش استقبال دانشجویان از مراسم شده بود.

به گزارش تایسیز نیوز، با اینکه زمان این مناظره ساعت ۱۲ اعلام و سالن پر شده بود فقط دو نفر از کاندیداهای دعوتی دوازدهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی در این مناظره به موقع حاضر شدند.

مسعود زین العابدین کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، در اولین بخش این برنامه با گلایه از نمایندگانی که علارغم دعوت در این مراسم حضور نیافتند، گفت: گرامیداشت دانشجو مخصوص روز دانشجو نیست، گرامیداشت دانشجو یعنی در برابر مطالبات دانشجو پاسخگو باشیم.

وی ادامه داد: من حرفی با کاندیداهای نیابتی و قرضی که توسط جریان‌های ثروت پشتیبانی می‌شوند تا اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف را در مجلس شورای اسلامی نمایندگی کنند، ندارم. سخن من با نمایندگانی است که ۱۲ سال نماینده مردم تبریز در مجلس بودند حداقل‌ کاری که می‌توانند انجام دهند حضور در محفل دانشجویی و پاسخ به مطالبات دانشجوها است.

وی بیان کرد: صندوق‌های بازنشستگی را نمایندگانی ورشکسته کرده‌اند که افراد غیر متخصص را مسئول کارخانه‌های صنعتی کردند که فرق آچار فرانسه با پیچ‌گوشتی را نمی‌دانند.

وی تاکید کرد: حال بار همه‌ی این بی‌کفایتی‌های را با افزایش سنوات بازنشستگی بر دوش کارگران می‌گذارند و انتشار دارند کارگر بعد از ۳۵ سال کار کردن از بازنشستگی مستقیما وارد قبرستان شود.

وی بیان کرد: انحراف نهاد قانون گذاری کشور ما از ریل خود موجب ترغیب من به حضور در انتخابات شده است، امروزه نماینده‌ در مجلس به دنبال قانون‌گذاری نیست.

او عنوان کرد: مجلس‌ها تغییر می‌کنند ولی وضعیت جامعه همان است چون ما با تغییر نمایندگان صرفا راننده‌ را عوض می‌کنیم و ریل و قطار همان است، وظیفه‌ی مجلس ریل گذاری است.

وی ادامه داد: در کشوری زندگی می‌کنیم که دولت لایحه‌ی بودجه را ۲۴۶۲ هزار میلیارد تومان تصویب کرده که ۱۸۰۳ هزار میلیارد تومان یعنی ۷۵ درصد برای‌ هزینه‌های جاری و ۲۸۸ هزار میلیارد تومان یعنی ۱۲ درصد اوراق و قرضی است که دولت باید پس بدهد تنها ۳۸۵ هزار میلیارد تومان یعنی فقط ۱۵ درصد برای بحث‌های عمرانی کشور باقی می‌ماند.

زین العابدین افزود: تفاوتی ندارد که دولت کیست وضعیت کشور تا زمانی که ریل گذاری صحیح انجام نشده درست نمی‌شود، امروز ما با مجلس‌های مواجه هستیم که نه تنها بر کلان پروژه‌های کشور تمرکز نمی‌کنند بلکه وظیفه‌ی خود را چیزهای دیگری تعریف کرده‌اند.

وی افزود: مجلس در حل مشکلات جامعه کجای کار است، به اذعان رئیس سازمان برنامه بودجه که بنده لیستش را در دست دارم ۴۴۱ هزار میلیارد تومان به کسری بودجه اضافه شده است همچنین هزینه‌های جدیدی در جامعه ایجاد شده که هیچ منبعی برای آن‌ها مشخص نشده است.

وی سوال کرد: چه کسی می‌خواهد به مسائل جامعه فکر کند نماینده‌ای که خود بودجه‌ی سنواتی می‌بندد یا برای اینکه دوباره رای بیاورد کسری بودجه را اضافه می‌کند؟!

وی ادامه داد: کسی که زمینه‌ی ایجاد تورم را فراهم می‌کند نمی‌تواند انقلابی باشد چون مقام معظم انقلاب نیز به مهار تورم دستور داده است.

وی در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه نظر شما به انتشار لیست‌های احزاب سیاسی استان چیست؛ بیان کرد: لیست بندی توسط احزاب چیز بدی نیست و برای کسانی که وقت و حوصله‌ی مطالعه در خصوص انتخابات را ندارند این احزاب لیست‌هایی ارائه می‌دهند تا مردم اگر بخواهند از این لیست‌ها استفاده کنند.

وی افزود: اما اتفاقی که در کشور ما در انتشار لیست‌های انتخاباتی می‌افتد این است که یک لیست را مقدس کرده و می‌گویند اگر به این لیست رای ندهید در جمهوری اسلامی هیچ وقت مشکلات جامعه حل نمی‌شود، البته مشخص نیست که این لیست‌ها با چه فرایندها و مکانیزم‌هایی انتشار می‌شوند.

حجت‌الله فولادی اسکویی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز گفت: امروزه یکی از مسائل موجود عدم پاسخگویی مسئولین است زیرا در این جامعه شفافیت وجود ندارد.

وی افزود: نماینده‌ای شایسته است که پاسخگو بوده و کارنامه عمل خود را ارائه دهد چراکه نماینده‌ی بدون کارنامه‌ به درد جامعه ما نمی‌خورد و صرفا با دادن وعده‌های پوچ و نصب بنر مسائل امروز جامعه حل نخواهد شد.

وی مسائل مربوط به آب، محیط زیست، اقتصاد، اشتغال و… را از عمده مشکلات استان برشمرد.

اسکویی اذعان کرد: در استان ما مدیریت نادرست آب و بحران آبی از دیگر چالش‌هایی است که از آن غافل شده‌ایم که عمده علت آن مدیریت ناکارآمد است.

وی افزود: مسائل بخش کشاورزی، آب و محیط زیست با بخشی نگری حل نخواهد شد چراکه سیستم حل این مسائل ناکارآمد بوده و باید با یک سیستم واحد بررسی شود.

وی راه‌اندازی مراکز پژوهش‌های کاربردی را از اولویت‌های کاری خود عنوان کرد و ادامه داد: ما باید از کشورهای پیشرفته الگو برداری کرده و از تیم‌های پژوهشی کاربردی در استان و بخش‌ها بهره‌مند شویم.

وی گفت: زمان مدیریت سعی و خطا، عدم پاسخگویی و ناشایسته سالاری گذشته‌ و ما باید از قشر جوان و فارغ‌ التحصیلان دانشگاهی که گنجینه‌های این کشور محسوب می‌شوند استفاده کنیم.

وی اذعان کرد: در کنار بخش‌های دولتی، جای بخش تحقیقات کاربردی خالی است و باید مانند کشورهای پیشرفته از جوانان و دانشجویان این کشور استفاده کرد که از جمله شاه کلیدی است که در جامعه ما به آن اهمیت داده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه مراکز پژوهشی کاربردی موجود کشور خروجی مطلوبی ندارند، گفت: تصویب و ایجاد قوانین بخش‌های پژوهشی از اهم برنامه‌های من است.

وی ادامه داد: با بخشی نگری، اخبار کذب و پوپولیستی مسئله بحران آب و انتقال آب به دریاچه ارومیه حل شدنی نیست.

وی با بیان اینکه برای این مشکل باید مجلس آب راه‌اندازی شود، خاطر نشان کرد: مسئولین در جهت حل مشکل آب استان باید مدیریت واحد داشته باشند.

مشکل دریاچه ارومیه از کجا نشأت گرفته و چه راهکاری برای رفع آن ارائه می‌دهید؟

اسکویی در پاسخ به این سوال گفت: انتقال آب به دریاچه ارومیه پروژه‌ی چندان جالبی نیست، باید یک راهکار عملی تعبیه شود راهکاری که در کشورهای دیگر صورت می‌گیرد. 

وی ادامه داد: به نظر من آب‌های زیرزمینی در حال نابودی است و بحران آن وحشتناک‌تر از دریاچه ارومیه است.

وی با بیان اینکه با این مدیریت مسائل ساده‌ی آب حل نمی‌شود چه رسد به دریاچه ارومیه، اظهار کرد: راهکار سیستم مدیریت یکپارچه آب یکی از راهکارهای این مسئله است یعنی مصرف کننده و فردی که آب را تأمین می‌کند در کنار هم نشسته و با همفکری یکدیگر مسئله آب و محیط زیست را حل کنند.

اصل ۱۵قانون اساسی کشور اجرا نمی‌شود نظرتان در این مورد چیست؟

وی ادامه داد: برخی قوانین در مجلس نوشته اما اجرا نمی‌شوند درحالی که این اصل باید در بطن جامعه وجود داشته باشد.

وی اذعان کرد: این اصل باید در ساختار آموزش به کار گرفته شده و با تصویب قوانین، آموزش زبان مادری به روی کار بیاید.

چرا برخی دانشجویان مهاجرت کرده و دیگر به کشور برنمی‌گردند؟

وی در پاسخ به این پرسش گفت: دید جامعه ما به قشر دانشجو معادل بیکاری است که باید این نگاه با بهره‌گیری از موضوعات کاربردی و مسائل روز در پایان‌نامه‌ها تغییر پیدا کند.

وی افزود: برای حل مشکل اقتصاد جامعه عرصه را برای شرکت‌های دانش بنیان باز کنیم.

در دقایق پایانی این مراسم، روح الله حسن پور کاندیدایی که این روزها در فضای مجازی با حرکات و توضیحات خاص خود توجه‌ها را به خود جلب کرده است وارد مراسم شد.

تاخیر وی از طرف برخی دانشجویان بی‌احترامی به محفل دانشگاه و دانشجویان شمرده شد و طفره رفتن وی از دادن پاسخ‌های شفاف به سوالات موجب خشم و ناراحتی برخی از افراد حاضر در جلسه شده و زمانی که دانشجویان اعتراضات خود را نسبت به پاسخ دادن وی بیان کردند، حسن پور مناظره را ترک کرد.