ساخت و ساز باید به سمت حمایت از گروه‌های ساخت مسکن و خودمالکی حرکت کند
ساخت و ساز باید به سمت حمایت از گروه‌های ساخت مسکن و خودمالکی حرکت کند

ساخت و ساز باید به سمت حمایت از گروه‌های ساخت مسکن و خودمالکی حرکت کند تایسیز نیوز- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: ساخت و ساز در شهرها و روستاها باید به سمت حمایت از گروه‌های ساخت مسکن و خودمالکی حرکت کند. به گزارش تایسیز نیوز، «جبارعلی ذاکری» روز چهارشنبه در نخستین همایش ملی […]

ساخت و ساز باید به سمت حمایت از گروه‌های ساخت مسکن و خودمالکی حرکت کند

ساخت و ساز باید به سمت حمایت از گروه‌های ساخت مسکن  و خودمالکی حرکت کند

تایسیز نیوز- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: ساخت و ساز در شهرها و روستاها باید به سمت حمایت از گروه‌های ساخت مسکن و خودمالکی حرکت کند.

به گزارش تایسیز نیوز، «جبارعلی ذاکری» روز چهارشنبه در نخستین همایش ملی کاربرد فناوری های نوین در مهندسی عمران با تاکید بر اینکه نظارت بر نظارت، بدترین شیوه مدیریتی است، افزود: تا زمانی که دولت در ساخت ساختمان نقش دارد، وضع ما بهتر از این نمی شود.

وی با بیان اینکه دولت باید از حوزه ساخت و ساز کنار بکشد، اظهار کرد: این رویه در قالب نهضت ملی مسکن آغاز شده است و در این استان واگذاری ساخت و ساز به گروه های ساخت و خودمالکی در حال انجام است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه مهندسان عمران و فعالان این حوزه می توانند در این زمینه نقش ایفا کنند، گفت: مدیریت استان از این طرح حمایت می کند و برای توسعه استان می توان دبیرخانه این همایش را دایمی ایجاد کرد و پیشنهادات اساتید و محققان در دبیرخانه مطرح و پس از ارزیابی آن ها برای توسعه استان استفاده شود.

ذاکری، با اشاره به اهمیت برگزاری چنین همایش هایی برای رفع چالش های موجود در حوزه ساخت و ساز، ادامه داد: نتیجه برگزاری چنین همایش هایی باید هم افزایی و انتقال تجربه و دانش از شرکتی به شرکت دیگر و از فردی به فرد دیگر باشد.

وی با انتقاد از ایجاد موجی در چند دهه گذشته برای حرکت معماری ها و طراحی های ساخت و سازها به سمت همگرایی در کشور، یادآور شد: با ادامه این موج، واژه دهکده واحد در حوزه معماری و شهرسازی اتفاق می افتد که حرکت درستی نبوده و موجب آسیب به هویت شهرها می شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: شهرها در گذشته دارای هویت های مختلفی بودند ولی اکنون در طراحی شهری و معماری این هویت ها دیده نمی شود.

ذاکری، با بیان اینکه افرادی که در حوزه ساخت و طراحی فعال هستند باید در زمینه هویت بخشی به شهرها فعالیت کنند، افزود: در حوزه مدیریت شهری باید همه مسایل به طور یکپارچه دیده شده و از نگاه تک بعدی پرهیز شود.

وی اظهار کرد: در طرح نهضت ملی مسکن، دهکده های شهری تعریف شده و در این طرح به افراد و متقاضیان واجد شرایط زمین های تک واحدی با برخورداری از زیرساخت های لازم در حاشیه شهرها واگذار می شود.

ذاکری بر استفاده از فناوری های نوین در حوزه ساخت و ساز و حمل و نقل را ضروری دانست و ادامه داد: عدم ورود مهندسی عمران به حوزه نگهداری مورد غفلت قرار گرفته و باید این موضوع در رشته های دانشگاهی مورد توجه قرار گیرد.

ساخت و ساز باید به سمت حمایت از گروه‌های ساخت مسکن  و خودمالکی حرکت کند

رواج نماهای سنگی در شهرسازی فاجعه بار خواهد شد

رییس سازمان نظام مهندسی آذربایجان شرقی نیز در این همایش با بیان اینکه در دهه های اخیر نماهای ساختمانی در استفاده از سنگ خلاصه شده است، گفت: با توجه به لرزه خیز بودن این منطقه، رواج این نماها در شهرسازی، در آینده فاجعه بار خواهد شد.

«علیرضا معتمدنیا»، با تاکید بر استفاده از فناوری های نوین در اجرای نماهای ساختمانی و استفاده کم از نماهای سنگی، افزود: متاسفانه استفاده از فناوری های نوین در صنعت ساختمان دارای مشکلات زیادی است و باید از سوی مراجع ذی صلاح، تاییدیه لازم صادر شود.

وی اظهار کرد: وقتی جلوی استفاده از کاربرد فناوری های نوین در این صنعت گرفته می شود، فعالان این حوزه مجبور به استفاده از فناوری های قدیم می کنند و برخی از مهندسان نیز رغبتی به استفاده از این فناوری ها را ندارند.