سرمای دیررس بهاره به ۱۰ درصد از محصولات زراعت اهر خسارت وارد کرد
سرمای دیررس بهاره به ۱۰ درصد از محصولات زراعت اهر خسارت وارد کرد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر: سرمای دیررس بهاره به ۱۰ درصد از محصولات زراعت اهر خسارت وارد کرد تایسیز نیوز – مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر از خسارت ۱۰ درصدی سرمای دیررس بهاره به بخش زراعت این شهرستان خبر داد. علی نجفی در گفت‌وگو باخبرنگاران، گفت: در سال زراعی ۱۴۰۳ با توجه به بارش‌های مناسب […]

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر:

سرمای دیررس بهاره به ۱۰ درصد از محصولات زراعت اهر خسارت وارد کرد

سرمای دیررس بهاره به ۱۰ درصد از محصولات زراعت اهر خسارت وارد کرد

تایسیز نیوز – مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر از خسارت ۱۰ درصدی سرمای دیررس بهاره به بخش زراعت این شهرستان خبر داد.

علی نجفی در گفت‌وگو باخبرنگاران، گفت: در سال زراعی ۱۴۰۳ با توجه به بارش‌های مناسب و به موقع خوشبختانه در بخش کشاورزی تاکنون با مشکل جدی روبرو نشده‌ایم و فقط در اثر سرمای دیررس بهاره “اوایل فروردین ماه سالجاری” طبق برآورد کارشناسان ۱۰ درصد خسارت به محصولات زراعی این شهرستان وارد شده است.  

وی افزود: کشاورزان برای جبران این خسارت ۱۰ درصدی سرمازدگی محصولات زراعی نیز می‌توانند از طریق مشاوره با کارشناسان جهاد کشاورزی اهر نسبت به تغذیه اصولی، محلول پاشی و کود پاشی به موقع اقدام کرده تا از میزان خسارت کاسته شود. 

نجفی همچنین از کشاورزانی که زمین‌های زراعی خود را در سال زراعی جدید به آیش گذاشته‌اند نیز خواست در کشت بهاره تناوب زراعی را رعایت کنند و برای مقابله با فرسایش خاک به کشت نخود، عدس، دانه‌های روغنی و غیره در این زمین‌ها اقدام کنند. 

وی در ادامه با اشاره به اینکه در اثر خشکسالی شدید و کم آبی سال گذشته ۱۰ درصد درختان باغات شهرستان اهر خشک شده‌اند نیز گفت: برای جبران این خسارت کشاورزان عزیز می‌توانند با کاشت درختان جایگزین بخصوص درختانی که مصرف آب کم دارند از جمله بادام، سماق و درختانی که با نظر کارشناسان تایید می‌شود اقدام کنند و حتماً از کشت درختانی که مصرف آب بیشتر دارند خودداری نمایند.

مدیر جهاد کشاورزی اهر همچنین امنیت غذایی مردم را خط قرمز در بخش کشاورزی عنوان کرد و از کشاورزان خواست به هیچ عنوان در زمین‌های زراعی و باغی اقدام به تغییر کاربری نکنند، چرا که با تغییر کاربری اراضی امنیت غذایی مردم به خطر خواهد افتاد.

وی تاکید کرد: هرگونه تغییر کاربری در اراضی و باغات شهرستان اهر ممنوع است و در صورت لزوم اگر تغییرکاربری انجام شود باید زیر نظر مسئولان و کارشناسان جهاد کشاورزی این شهرستان صورت گیرد و در غیر این صورت با متخلفات طبق قانون برخورد خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی اهر از مردم و کشاورزان خواست در صورت هرگونه مشاهده تغییر کاربری در اراضی کشاورزی باغی این شهرستان بلافاصله مراتب را به شماره ۱۳۱ اطلاع دهند تا با متخلفین برخود قانونی شود.

وی در ادامه بهترین روش برای آبیاری درختان و محصولات باغی شهرستان اهر را با توجه به مشکلات کم آبی و خشکسالی در این شهرستان را آبیاری زیرسطحی عنوان کرد و گفت: با توجه به بارش‌های مناسب بهاری و پربار بودن محصولات باغی و زراعی برای جلوگیری از مصرف بیشتر آب در بخش کشاورزی و بهره مندی بیشتر درختان از آب، کشاورزان حتما آبیاری زیر سطحی را انجام دهند.

نجفی همچنین از کاشت محصول سماق در شهرستان اهر نیز خبر داد و گفت: برای اولین بار در ۲ هکتار از اراضی روستاهای آقبلاغ و قراجه حومه مرکزی این شهرستان اقدام به کاشت سماق شده است که از فواید این محصول می‌توان به جلوگیری از فرسایش خاک در مناطق شیبدار، مقاومت در برابر کم آبی، خواص دارویی و غیره این محصول اشاره کرد.