سهم ارزش افزوده آذربایجان شرقی در اقتصاد کشور نزدیک چهار درصد است
سهم ارزش افزوده آذربایجان شرقی در اقتصاد کشور نزدیک چهار درصد است

سهم ارزش افزوده آذربایجان شرقی در اقتصاد کشور نزدیک چهار درصد است تایسیز نیوز- رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه سهم جمعیتی استان از کل کشور ۴.۷۹ درصد است، گفت: سهم ارزش افزوده استان در اقتصاد کشور ۳.۹۶ درصد است. به گزارش تایسیز نیوز، حیدر فتح زاده روز دوشنبه در جلسه […]

سهم ارزش افزوده آذربایجان شرقی در اقتصاد کشور نزدیک چهار درصد است

تایسیز نیوز- رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه سهم جمعیتی استان از کل کشور ۴.۷۹ درصد است، گفت: سهم ارزش افزوده استان در اقتصاد کشور ۳.۹۶ درصد است.

به گزارش تایسیز نیوز، حیدر فتح زاده روز دوشنبه در جلسه رونمایی از «برنامه راهبردی و عملیاتی توسعه متوازن استان آذربایجان شرقی» که با حضور استاندار در این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: بیشترین سهم در حوزه ارزش افزوده مربوط به بخش معدن با ۱۷.۰۳ درصد است و صنعت با ۵.۲۵ درصد، کشاورزی با ۳.۵۱ درصد و خدمات با ۳.۲۹ درصد در رده های بعدی قرار دارند.

وی، تولید ثروت و ارزش افزوده، ارتقاء بهره وری و تعالی سازمانی و در نهایت عدالت و پیشرفت را از مهم ترین برنامه راهبردی و عملیاتی توسعه متوازن استان عنوان کرد و افزود: از اهداف این برنامه راهبردی، تبیین مفهومی سند تحول دولت مردمی، تعیین اهداف کیفی و کمی، ایجاد زنجیره به هم پیوسته ارزش، آینده نگری و آینده اندیشی است.
فتح زاده، مشارکت و شبکه سازی، خلق مزیت پایدار، اصلاح فرایند و تسهیل‌گری، ارتقاء اعتماد و سرمایه اجتماعی، توانمندسازی و تولید ثروت و ارزش افزوده را از دیگر آرمان های برنامه راهبردی و عملیاتی توسعه متوازن استان عنوان کرد.
وی اظهار کرد: بنیان‌های نظام برنامه ریزی استان را اسناد بالادستی «بیانیه گام دوم انقلاب»، «سند تحول دولت مردمی»، «برنامه آمایش سرزمین» و «برنامه هفتم توسعه کشور» تشکیل می‌دهند.
فتح‌زاده تاکید کرد: برنامه های عملیاتی استان را در بخش های توسعه‌ای صنعت، معدن، کشاورزی، حمل و نقل، گردشگری، انرژی، آب، دیپلماسی اقتصادی، رفاه و سلامت، آموزش، توانمندسازی حاشیه نشینان و بهینه سازی منابع به جد دنبال می‌کنیم.
این مسوول همچنین به مواردی مثل فعال‌سازی واحدهای راکد و نیمه فعال صنعتی و تعیین تکلیف وضعیت معادن راکد و غیرفعال استان، ایجاد اکوسیستم خلاقیت و نوآوری در بخش صنعت با همکاری دانشگاه‌ها و تشکل های صنفی، توسعه فعالیت‌های پایین‌دست معادن با رویکرد تکمیل زنجیره ارزش و ارتقاء سهم بخش معدن از کل ارزش افزوده استان، اشاره کرد.
فتح زاده همچنین به ۲۳۵ کیلومتر مرز مشترک این استان با جمهوری های اذربایجان و ارمنستان اشاره کرد و توضیح داد: وجود رود دائمی ارس، برخورداری از ویژگی های طبیعی حاکم بر حریم این رودخانه، جنگل های اطراف، تنوع زیست محیطی و آثار باستانی شرایط ویژه ای به این منطقه بخشیده که نیازمند نگاه سیستمی در برنامه ریزی های این بخش از استان است.
وی گفت: توانمندسازی و ارتقای درآمد ساکنان حاشیه رود ارس به عنوان حافظان مرز از اولویت های برنامه ریزی استان به شمار می رود و لازم است نهادها و سازمان های مختلف که با موضوع رود ارس درگیر هستند اهتمام ویژه ای به این امر داشته باشند تا از مهاجرت روستایی کاسته و گام های موثر برای توسعه منطقه در ابعاد مختلف برداشته شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی همچنین به تشریح آخرین وضع پروژه های ملی در استان از جمله سد قیزقلعه سی، سد خداآفرین، تصفیه خانه فاضلاب تبریز، تصفیه خانه فاضلاب مرند و غیره همچنین مهم ترین پروژه های خصوصی در استان پرداخت.