شرایط برای جلوگیری از افت فشار گاز در ماه‌های سرد سال فراهم شد
شرایط برای جلوگیری از افت فشار گاز در ماه‌های سرد سال فراهم شد

مدیر منطقه ۸ عملیات انتقال گاز گفت: با اقدامات انجام شده شرایط برای انتقال پایدار گاز طبیعی و جلوگیری از افت فشار در ماه های سرد سال در این منطقه فراهم شده است. به گزارش تایسیزنیوز، «فیروز خدائی» در گفت و گو با خبرنگاران افزود: با انجام تعمیرات اساسی در ایستگاه های تقویت فشار گاز […]

مدیر منطقه ۸ عملیات انتقال گاز گفت: با اقدامات انجام شده شرایط برای انتقال پایدار گاز طبیعی و جلوگیری از افت فشار در ماه های سرد سال در این منطقه فراهم شده است.

به گزارش تایسیزنیوز، «فیروز خدائی» در گفت و گو با خبرنگاران افزود: با انجام تعمیرات اساسی در ایستگاه های تقویت فشار گاز و پایش خطوط انتقال، آماده استفاده از تمام توان عملیاتی برای گذر مطمئن و موفق از فصل سرما هستیم.

وی با اشاره به اهمیت بخشی به ضریب ایمنی بالای انتقال گاز در منطقه شمالغرب کشور، اظهار کرد: تاسیسات و مراکز بهره برداری خطوط لوله این منطقه برای تامین گاز مورد نیاز همه بخش های مصرف، با ضریب اطمینان بالا بر روی مدار قرار دارد.

مدیر منطقه ۸ عملیات انتقال گاز گفت: نیازسنجی و تامین قطعات یدکی حساس و ضروری و ایجاد بستر مناسب به‌ منظور حضور تیم های عملیاتی در تاسیسات و مسیرهای سخت عبور خطوط انتقال گاز و سرویس دهی به‌ موقع شیرهای بین راهی، ضریب اطمینان برای رساندن سوخت پاک به‌ دست مصرف کنندگان را تقویت می کند.

خدائی ادامه داد: در نیمه نخست سالجاری، ۹۸۴ کیلومتر از خطوط لوله این منطقه به طور هوشمند و پیگرانی(تمیز از مایعات، میعانات گاز و غیره) شده و چهار هزار و ۲۱۷ کیلومتر ولتاژگیری و ۲ هزار و ۹۵۸ کیلومتر نشت یابی توسط پرسنل منطقه انجام شده است.

وی یادآور شد: در زمستان سال گذشته، با وجود سرمای بی سابقه در سردترین نقطه ایران که استمرار سرما نیز کم سابقه بود، با تلاش های همکاران این منطقه، با موفقیت از بحران گاز عبور کردیم و امید است امسال نیز همانند سال های قبل در این زمینه موفق عمل کنیم.

خدائی، افزود: با در نظر گرفتن تجربیات سال های قبل، پیش از آغاز فصل سرما، تجهیزات، امکانات و لوازم یدکی مورد نیاز برای تعمیر خطوط لوله و تاسیسات در مواقع اضطراری فراهم شده و این منطقه با برخورداری از تجهیزات و امکانات برای انتقال پایدار گاز در زمستان پیش رو آماده است.

رسالت منطقه هشت گاز کشور که در تبریز مستقر است، دریافت گاز طبیعی از مناطق ۳، ۷ و ۹ و منابع خارجی (جمهوری آذربایجان) و انتقال ایمن و پایدار به مبادی مصارف داخلی کشور و پایانه های صادراتی (کشورهای ترکیه، جمهوری خود مختار نخجوان و جمهوری ارمنستان) و همچنین بهره برداری و نگهداری خطوط لوله است.

این منطقه از مناطق دهگانه شرکت انتقال گاز ایران است که با سه هزار و ۷۰۰ کیلومتر خط انتقال و ۹ تاسیسات تقویت فشار، گاز تحویلی از مبادی تولید را به استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و بخشی از استان های زنجان، کردستان و گیلان و پایانه صادراتی انتقال می دهد.