ضرورت توقف اجرای پروژه‌های ناموثر و تعیین تکلیف طرح های نیمه تمام
ضرورت توقف اجرای پروژه‌های ناموثر و تعیین تکلیف طرح های نیمه تمام

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: ضرورت توقف اجرای پروژه‌های ناموثر و تعیین تکلیف طرح های نیمه تمام استاندار آذربایجان شرقی گفت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان باید در راستای اجرای برنامه‌های مولدسازی خود، اجرای پروژه‌های ناموثر را متوقف و پروژه‌های عمرانی نیمه تمام را تعیین تکلیف کند. به گزارش تایسیز نیوز، مالک رحمتی در جلسه […]

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد:

ضرورت توقف اجرای پروژه‌های ناموثر و تعیین تکلیف طرح های نیمه تمام

ضرورت توقف اجرای پروژه‌های ناموثر و تعیین تکلیف طرح های نیمه تمام

استاندار آذربایجان شرقی گفت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان باید در راستای اجرای برنامه‌های مولدسازی خود، اجرای پروژه‌های ناموثر را متوقف و پروژه‌های عمرانی نیمه تمام را تعیین تکلیف کند.

به گزارش تایسیز نیوز، مالک رحمتی در جلسه بررسی برنامه راهبردی و عملیاتی توسعه آذربایجان شرقی با اشاره به گزارشات ارائه شده از سوی معاونت‌های مختلف سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تشریح کرد: انتظار نگاه دقیق کارشناسی، برنامه محور، رو به آینده و جامع از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان داریم و در گزارشات ارائه شده این ویژگی‌ها موج می‌زد که مایه بسی امیدواری است.

وی ادامه داد: اولین تصمیم مدیریتی بنده این بود که در نظام مدیتی جدید نسبت به استان شناخت و اشراف داشته باشیم؛ بنابراین جلسات نظارت ستادی را برای دستگاه‌ها تشکیل دادیم تا بر رویکردهای دستگاه‌ها، متناسب با اطلاعات دریافتی اشراف داشته باشیم و برنامه ریزی کنیم.

رحمتی ادامه داد: اولین نکته که باید مورد توجه قرا گیرد این است که کارآمدی، بهره‌وری و اثربخشی دستگاه‌ها و به دنبال آن گرهگشایی اقدامات را فی المجلس ارزیابی کنیم.

نماینده عالی دولت در آذربایجان شرقی با بیان اینکه نکته دوم، تعریف روش نظام مدیریتی و الزامات و راهکارهای حل، تعیین متولی و زمان حل مسائل است، اضافه کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید این‌ها را پشتیبانی کند تا در نهایت به ادبیات و گفتمان مشترک برسیم.

وی تاکید کرد: نیازمندیم در زمانی اندگ به گفتمانی هم افزا و هم فکر و طراحی حرکت تحولی و روش مدیریتی مشترک برسیم و مدیران باید در گفتمان، تفکر و ادبیات، هم قسم باشند که تحقق آن، وظیفه خطیر سازمان است.

استاندار آذربایجان شرقی یادآوری کرد: در نظام برنامه‌ای مشکلی نداریم، بلکه در متقاعد کردن مدیران اجرایی برای فهمیدن و اجرای برنامه‌های تدوین شده، دچار اشکال هستیم و لازم است نظام مدیریتی استان را به ریل منطق و کارآمدی باز گردانیم.

وی تشریح کرد: باید با ارائه برنامه‌های عملیاتی کوتاه مدت و میان مدت در مردم ایجاد امید و اعتماد کنیم و البته از برنامه‌های بلندمدت نیز غفلت نکنیم.

رحمتی بر ضرورت توجه جدی به اجرایی کردن اولین برنامه راهبردی عملیاتی توسعه متوازن استان آذربایجان شرقی تاکید کرد.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان باید در راستای اجرای برنامه‌های مولدسازی خود، اجرای پروژه‌های ناموثر را متوقف و پروژه‌های عمرانی نیمه تمام را تعیین تکلیف کند.

رحمتی ادامه داد: در برخی از مواقع تعدادی پروژه با فشار برخی‌ها و یا سایر انگیزه‌های غیراصولی کلنگ زنی شده و با درصد پیشرفت پایین نیمه تمام رها شده‌اند که لازم نیست حتما اجرا شوند و در برخی مواقع باید تعدادی از پروژه‌ها را متوقف کرد تا از هدر رفت منابع و سرمایه‌های استان جلوگیری شود.

وی بر لزوم بهره‌گیری از شیوه‌هایی مثل «بی.او.تی» و جلب مشارکت عمومی – خصوصی در راستای مولدسازی و پیشبرد سریع پروژه‌ها تاکید کرد.

استاندار آذربایجان شرقی تصریح کرد: پروژه‌های خدماتی مثل ورزشگاه‌ها که امکان واگذاری به بخش خصوصی دارند و مدیریت خصوصی چنین پروژه‌هایی نیز مقرون به صرفه‌تر است، باید مولدسازی شده و مراحل واگذاری را طی کنند.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: طبق آیین نامه‌های مصوب هیات مولدسازی، هر قانونی که مغایر با مولدسازی باشد، باید کان لم یکن تلقی و پروژه نیمه خصوصی به شیوه «بی.او.تی» مولد سازی و اجرایی شوند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های معدنی استان و چالش‌های موجود در این عرصه، یادآور شد: طبق نص صریح قانون، دولت مکلف است ۱۵ درصد از حقوق دولتی معادن را در شهرستانی که معدن در آن واقع شده و سایر شهرستان‌های متاثر از فعالیت‌های معدن صرف کند.

به گزارش تایسیز نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی، وی توجه به نظام بودجه‌ریزی عملیاتی را که بر اساس پروژه- فعالیت تعریف می‌شود و انجام رایزنی‌های بودجه‌ای با وزاری مربوطه در جهت تامین مالی به موقع پروژه‌های ذیربط را ضروری دانست.