طرح توسعه پایانه ترانزیت و صادرات منطقه آزاد ارس در حال اجراست
طرح توسعه پایانه ترانزیت و صادرات منطقه آزاد ارس در حال اجراست

طرح توسعه پایانه ترانزیت و صادرات منطقه آزاد ارس در حال اجراست تایسیز نیوز- رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: طرح توسعه ظرفیت پایانه ترانزیت و صادرات این منطقه با همکاری ادارات گمرک و پایانه‌های مرزی یکی از پروژه‌های کلیدی است که از سال ۱۴۰۲ مطرح و در زمینی به مساحت ۱۶ […]

طرح توسعه پایانه ترانزیت و صادرات منطقه آزاد ارس در حال اجراست

تایسیز نیوز- رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: طرح توسعه ظرفیت پایانه ترانزیت و صادرات این منطقه با همکاری ادارات گمرک و پایانه‌های مرزی یکی از پروژه‌های کلیدی است که از سال ۱۴۰۲ مطرح و در زمینی به مساحت ۱۶ هکتار در ماه‌های آخر سال ۱۴۰۲ جانمایی شد و هم‌اکنون در حال اجراست.

به گزارش تایسیز نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد ارس، مجید کیانی در بازدید از محل اجرای پروژه توسعه پایانه ترانزیت و صادرات منطقه آزاد ارس اظهار داشت: با توجه به افزایش تردد کامیون‌ها و ترانزیت کالا در منطقه که منجر به ایجاد ترافیک شده و گلایه رانندگان و صاحبان کالا را به‌همراه داشت، طراحی پروژه فوق در دستور کار این سازمان قرار گرفت.

وی با بیان اینکه کارکرد این پایانه در چهار حوزه تعریف و ظرفیت مناسبی برای پارکینگ خودروها در نظر گرفته شده است، اعلام کرد: در کنار آن ترانشیبمنت کالا ( حمل و نقل ترکیبی ) در این محدوده رخ داده و صادرات و ورود کالا به محدوده‌های منطقه آزاد ارس تسهیل می شود.

وی خاطرنشان کرد: در طرح توسعه ظرفیت پایانه ترانزیت و صادرات منطقه آزاد ارس، کریدور سبزی پیش بینی شده است که منجر به اتصال پایانه مرزی جلفا به محدوده گمرکی در مرز جلفا و در جوار رود ارس خواهد شد.

کیانی در تشریح اهمیت این اقدام گفت: تعریف کریدور سبز منجر می‌شود تمامی کارهای صادراتی در این پایانه صورت پذیرد و در نهایت شاهد خروج کامیون از مرز شویم که کاهش ترافیک در مرز جلفا را سبب خواهد شد و با این اتفاق و تسهیل عبور و مرور کامیون‌ها، ما شاهد افزایش حجم ترانزیت و صادرات از این مرز خواهیم بود.

وی با اشاره به اتصال راه‌آهن جلفا به روسیه در گذشته و تخلیه ۳۰۰ واگن بار در روز در این منطقه گفت: در زمان حاضر این زیرساخت‌ها بدون استفاده مانده است و امیدوارم با احیای کریدور ارس و کریدور ریلی جلفا، شاهد شکوفایی بیشتر این منطقه در عرصه صادرات و ترانزیت در کشور باشیم.