لزوم تسهیل‌گری برای ایفای نقش مردم در اقتصاد
لزوم تسهیل‌گری برای ایفای نقش مردم در اقتصاد

رییس دانشگاه فرهنگیان آذربایجان شرقی مطرح کرد لزوم تسهیل‌گری برای ایفای نقش مردم در اقتصاد تایسیز نیوز -رییس دانشگاه فرهنگیان آذربایجان شرقی بر لزوم تسهیل‌گری برای ایفای نقش مردم و بخش خصوصی در اقتصاد تاکید کرد و گفت: دولت باید برای حضور مردم در بخش‌های مختلف بویژه تولید مسیر را هموار کند. حسین احمدی در […]

رییس دانشگاه فرهنگیان آذربایجان شرقی مطرح کرد

لزوم تسهیل‌گری برای ایفای نقش مردم در اقتصاد

لزوم تسهیل‌گری برای ایفای نقش مردم در اقتصاد

تایسیز نیوز -رییس دانشگاه فرهنگیان آذربایجان شرقی بر لزوم تسهیل‌گری برای ایفای نقش مردم و بخش خصوصی در اقتصاد تاکید کرد و گفت: دولت باید برای حضور مردم در بخش‌های مختلف بویژه تولید مسیر را هموار کند.

حسین احمدی در گفت‌وگو با خبرنگاران به تحول بنیادین سیاستگذاری برای جهش تولید تاکید کرد و افزود: شعارهای سال که توسط مقام معظم رهبری در آغازین روز سال جدید مطرح می‌شود در راستای بیان راهبرد اولویت دار سال است و این نام گذاری ها یک عقبه تئوریک دارد.

وی تصریح کرد: شعار امسال متشکل از دو کلید واژه اصلی جهش تولید و مشارکت مردم است و انتظار از سیاستگزاران، اصلاح ساختار اقتصادی بویژه در حوزه کسب و کار است که برای رسیدن به جهش تولید نیازمند تحول بنیادین در حوزه سیاستگذاری هستیم.

وی به حل مشکلات و موانع تولیدکنندگان تاکید کرد و افزود: تولیدکنندگان با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند دولت به معنای عام کلمه یعنی قوای سه گانه باید حمایت جدی از تولید داشته باشند و موانع موجود در مسیر تولید را بردارند. 

احمدی به عمل گرایی برای تحقق شعار سال تاکید کرد و ادامه داد: جهش تولید با گفتار و سخنرانی حل نمی‌شود بلکه با عمل گرایی و اقدام تحول بنیادین می‌توان در تحقق بخشی از شعار سال اقدام کرد.

وی تصریح کرد: برای تحقق بخش دوم شعار سال یعنی مشارکت مردم، نیازمند بازگشت به خویشتن هستیم و نباید فراموش کنیم که حمایت و پشتیبانی از انقلاب اسلامی برآمده از متن مردم است.

وی گفت: هر کس به نوبه خود می‌تواند در نهادینه شدن شعار سال کمک کند؛ برای نمونه بخش قابل توجهی از نقدینگی در کشور در قالب سرمایه های خرد در اختیار مردم است و عامه مردم برای اینکه متضرر نشوند و اصل سرمایه خودشان را از دست ندهند در بازار های مختلف سرمایه گذاری می‌کنند در حالی که این نوع سرمایه گذاری هیچ فایده‌ای برای جهش تولید ندارد و صرفا باعث رسوب سرمایه های مردم می‌شود.

رییس دانشگاه فرهنگیان آذربایجان شرقی تحقق شعار سال را نیازمند فرهنگ سازی برشمرد و تصریح کرد: برای تحقق شعار سال باید فرهنگ سازی صورت بگیرد بخشی از این فرهنگ سازی توسط دانشجویان محقق می‌شود دانشجویانی که در رشته های فنی و علوم پایه هستند می‌توانند با حضور در مراکز رشد و نوآوری دانشگاه برای تبدیل ایده های خودشان به محصول بستر سازی‌کنند و در این راستا نیز ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه یکی از الزامات تحقق شعار سال است که صنعت باید نیازهای خود را به دانشگاه عرضه کرده و پاسخ مناسب را نیز دریافت کند.

وی تصریح کرد: نهاد های دانشجویی با گفتمان سازی نهادینه کردن آن در بین جامعه دانشگاهی و مردم، مطالبه‌گری، برگزاری جلسات و نشست های تخصصی، ارائه راهکارهای علمی،برگزاری دوره های کارآفرینی و معرفی کارآفرینان موفق به دانشجویان می‌توانند در تحقق شعار سال ایفای نقش داشته باشند.

وی به مسئولیت اجتماعی سنگین آموزش و پرورش و دانشگاه در حوزه تعلیم و تربیت و ارتقاء سرمایه اجتماعی اشاره کرد و گفت: آموزش و پرورش می‌تواند به صورت دولتی و یا غیردولتی با مجوز دادن به کارخانه‌ها و صنایع، هنرستان های تخصصی در جوار صنایع را تاسیس نماید و با بورسیه کردن دانش آموزان، برای صنایع نیروی کار تخصصی تربیت کند. 

احمدی، تغییر نگاه از مدرک گرایی به مهارت گرایی، باز تعریف رشته ها و بسترسازی برای حضور دانشجویان در صنعت و جامعه را جزو وظایف اصلی دانشگاه ها در تحقق شعار سال عنوان کرد و افزود: هر چقدر دانش آموزان با محیط کار آینده‌شان آشنا بشوند باعث شکوفایی استعدادشان خواهد شد و به لحاظ شغلی هم نگرانی نخواهند داشت و با خیال آسوده می‌توانند به تحصیل بپردازند و در دانشگاه ها هم اجرای آمایش آموزش عالی یک امر اجتناب ناپذیر است.