موضوع گوشت تک سمی یافت شده در یکی از محلات تبریز در دست پیگیری است
موضوع گوشت تک سمی یافت شده در یکی از محلات تبریز در دست پیگیری است

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی با اشاره به فیلم منتشر شده در فضای مجازی از سر ۲ راس تک سمی در مرزداران، گفت: به محض اطلاع از این موضوع به تیم های نظارت بهداشتی دامپزشکی سطح استان به ویژه تبریز دستور داده شد که با حضور در محل موضوع را به صورت کامل بررسی کنند. به […]

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی با اشاره به فیلم منتشر شده در فضای مجازی از سر ۲ راس تک سمی در مرزداران، گفت: به محض اطلاع از این موضوع به تیم های نظارت بهداشتی دامپزشکی سطح استان به ویژه تبریز دستور داده شد که با حضور در محل موضوع را به صورت کامل بررسی کنند.

به گزارش تایسیزنیوز، «یحیی شیری پور» با اشاره به اینکه محل ذبح حیوان مشخص نیست، گفت: با تشدید نظارت های بهداشتی، ۶ تیم خودرویی با همراهی کارشناسان مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان از قصابی‌ها و سایر مراکز عرضه گوشت قرمز اقدام به نمونه برداری و انجام آزمایشات تشخیصی تفریقی کردند.

وی افزود: برای مشخص شدن اینکه گوشت این حیوان در واحدهای مواد غذایی توزیع شده است یا نه، از رستوران ها و واحدهای غذای خانگی منطقه نمونه برداری شده است و در چند روز آینده نتیجه آزمایش ها مشخص می شود.

شیری پور با اشاره به احتمال سودجویی غیرقانونی برخی واحدهای عرضه گوشت قرمز در سطح استان، گفت: مردم از خرید هرگونه گوشت چرخ کرده فاقد هویت و فله‌ای و یا گوشت فاقد مهر دامپزشکی خودداری کنند.

وی با تاکید بر اینکه مردم در هنگام خرید گوشت به مهر دامپزشکی بر روی لاشه توجه کنند، اظهار کرد: مردم و شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف، موضوع را از طریق شماره تلفن ۱۵۱۲ به این اداره کل اطلاع دهند تا کارشناسان ضمن بررسی موضوع با متخلفان بهداشتی برخورد قاطع و قانونی کنند.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی در عین حال به مردم استان اطمینان داد که تمامی فرآورده های خام دامی که تحت نظارت دامپزشکی عرضه می شود، سالم و عاری از هرگونه بیماری است.

وی یادآور شد: در موارد مشابه دیگر در چندین ماه اخیر در ۲ شهرستان استان، همکاران نظارت بهداشتی این اداره کل یک لاشه ذبح شده و ۲ راس تک سمی زنده را در محل کشتارگاه غیرمجاز و مقادیری گوشت چرخ کرده فله ای فاقد هویت کشف کردند.

شیری پور، افزود: پس از انجام آزمایش های بیولوژی مولکولی، مشخص شد گوشت چرخ کرده مذکور، مخلوطی از گوشت تک سمی، گوسفند و گاو بوده که با شکایت اداره کل دامپزشکی استان مبنی بر تهدید علیه بهداشت عمومی توسط متخلف بهداشتی، قاضی پرونده حکم ۶ ماه حبس قطعی برای یکی از متهمان صادر و پرونده دیگر در مراجع ذیربط و دستگاه قضایی در دست رسیدگی است.