نیاز به خلاقیت در زیباسازی شهری در «تبریز»
نیاز به خلاقیت در زیباسازی شهری در «تبریز»

نیاز به خلاقیت در زیباسازی شهری در «تبریز» تایسیز نیوز-مدیریت شهری تبریز تنها برای جذب افکار عمومی سعی در اجرای طرح‌هایی با عنوان زیباسازی کرده و بنرها و المان‌ها را بدون توجه به محل اجرای آن و انتخاب طرح متناسب و خلاقیت، اجرا می کند. به گزارش تایسیز نیوز، ماه رمضان به پایان رسید و […]

نیاز به خلاقیت در زیباسازی شهری در «تبریز»

نیاز به خلاقیت در زیباسازی شهری در «تبریز»

تایسیز نیوز-مدیریت شهری تبریز تنها برای جذب افکار عمومی سعی در اجرای طرح‌هایی با عنوان زیباسازی کرده و بنرها و المان‌ها را بدون توجه به محل اجرای آن و انتخاب طرح متناسب و خلاقیت، اجرا می کند.

به گزارش تایسیز نیوز، ماه رمضان به پایان رسید و تمامی شهرهای کشور از جمله تبریز حال و هوای ماه رمضان و روزه‌داری را به خود گرفته بود. در این میان مصادف شدن عید نوروز و ماه رمضان نیز شور و هیاهوی خاصی به شهر بخشیده بود.

شهرداری تبریز برای رنگ و بو دادن به این ایام مبارک، در طول این یک ماه از فضاسازی‌های مختلف شهری و المان‌ها استفاده کرده بود.

المان شهری یا نماد شهری از جمله عناصر ویژه در طراحی شهری است. به کمک هنر معماری و پیکره‌سازی از ویژگی‌های اشکال و حجم‌ها، استفاده کرده و مفاهیم خاصی را به مخاطب انتقال می‌دهد. یک المان شهری می‌تواند با متریال مختلف (انواع فلز، سنگ مرمر، فایبرگلاس، چوب و بتن و …) به شکل پیکره انسان، حیوان و یا اشیا طراحی شود. همچنین می‌توان از هنر انتزاعی (آبستره) در خلق آن استفاده کرد.

آبستره، از شکل و فرم، رنگ و خط، برای خلق ترکیبی استفاده می‌کند و دارای مفهومی گنگ است. به‌طور کلی این محصول، با ایجاد نوعی نماد فرهنگی، باعث بوجود آمدن هویت یک شهر شده و با تکرار این موارد در ذهن مخاطب، جاودانه خواهند شد.

المان شهری، هویت و تاریخچه، یادبود و معرف نماد یک شهر و منطقه نیز می‌تواند باشد. علاقه‌مندی به شهر و یا منطقه‌ای خاص، به دلیل زیبایی‌های بصری است که مخاطبین به چشم دیده‌اند. عابرین، مسافرین و شهروندان، آن مناطق را در ذهن خود با همان سمبل‌ها و المان‌ها یاد می‌کنند. به طور مثال برج آزادی تهران، حافظیه شیراز، آرامگاه بوعلی سینا در همدان، که همگی موجب فخر ایران زمین هستند. المان‌های معروف شهری می‌توانند تبدیل به مجسمه‌های کوچکی برای فروش شوند.

گردشگران، این نمادها را به‌عنوان یادگار سفر خود خریداری می‌کنند. پس در بخش مدیریت شهری، طراحی شهری، شهرداری‌ها و مراکز مدیریت زیباسازی شهری، باید به استفاده صحیح و اصولی از این نمادها و سمبل‌های شهری دقت ویژه‌ای کنند. این توجه مسؤولان، علاوه بر ایجاد جاذبه‌های توریستی و کمک به بهتر شدن امرار معاش، در روحیه شهروندی ساکنان هم تأثیر مثبتی دارد.

اگر در طول ماه مبارک رمضان به نقاط مختلف شهر تبریز سفر می‌کردید، المان‌ها و طرح‌های مختلفی در خصوص رمضان را می‌دیدید البته اکثر این طرح‌ها تکراری و بیشتر از بنرها استفاده کرده بودند که این فضاسازی تکراری شهری بی‌روح ایجاد می‌کند.

المان‌های شهری نیز اغلب تکراری بودند و خلاقیت و ایده خاصی در آنها به کار نرفته بود، شایسته است در طراحی المان‌ها و فضاسازی‌های شهری از افراد حاذق و متخصص این حوزه استفاده شود.

یکی از مهمترین اهداف طراحی و ساخت المان شهری بالاتر بردن کیفیت زندگی شهروندان، از راه زیباسازی فضای شهری است. نصب المان در جامعه صنعتی و خشک امروزی، شور و شوق شهروندان را بیشتر کرده و یادآور گذشته و وقایع تاریخی مهم آن سرزمین، چهره‌های فاخر هر قوم و ملتی باشد. همچنین می‌تواند احساس تعلق به مردم یک جامعه اهدا کند و کیفیت زندگی شهری را بالاتر ببرد.

در ایران طراحان بسیار باذوق و هنرمندی در این زمینه فعالیت دارند، معماران، مجسمه سازان و دانشجویان بالا رتبه که در عمق کارشان هنر والای کهن ایرانی به‌چشم می‌خورد. اگر شهرداری‌ها ارزش کافی برای هنر این عزیزان قائل شوند، علاوه بر اهدای هویت و زیبایی به محیط شهری، با ایجاد فضای کسب و کار، جذب گردشگر و مسافرین به افزایش رونق بازار شهری هم کمک خواهد کرد.

«تبریز» محروم از خلاقیت در زیباسازی شهری
فضاسازی به مناسبت رمضان
«تبریز» محروم از خلاقیت در زیباسازی شهری
المان‌های ماه مبارک رمضان
«تبریز» محروم از خلاقیت در زیباسازی شهری
المان‌های ماه رمضان
«تبریز» محروم از خلاقیت در زیباسازی شهری
المان‌های ماه مبارک رمضان
«تبریز» محروم از خلاقیت در زیباسازی شهری
فضاسازی به مناسبت رمضان

المان‌های شهری نقش پررنگی در زیباسازی فضای عمومی دارند. عدم استفاده صحیح از مدیریت شهری و مشاورین و سازندگان مجرب، در تبریز باعث طراحی‌های ناموفق و نه چندان قوی شده است. هرچه توجه و اهمیت بیشتری به ایجاد فضای مناسب شهری شود، بستر مناسب‌تری برای جاذبه‌های گردشگری و بالا رفتن کسب و کار و رفاه شهروندی فراهم می‌شود