همه دستگاه ها در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی تکلیف دارند
همه دستگاه ها در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی تکلیف دارند

همه دستگاه ها در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی تکلیف دارند تایسیز نیوز – معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی گفت: همه دستگاه های اجرایی و خدماتی در پیشگیری از آسیب های اجتماعی وظیفه و تکلیف قانونی دارند. به گزارش تایسیز نیوز، تراب محمدی روز دوشنبه در جلسه پایش روند اجرای سند پیشگیری از رفتارهای […]

همه دستگاه ها در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی تکلیف دارند

همه دستگاه ها در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی تکلیف دارند

تایسیز نیوز – معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی گفت: همه دستگاه های اجرایی و خدماتی در پیشگیری از آسیب های اجتماعی وظیفه و تکلیف قانونی دارند.

به گزارش تایسیز نیوز، تراب محمدی روز دوشنبه در جلسه پایش روند اجرای سند پیشگیری از رفتارهای خود آسیب رسان استان، افزود: پیگیری مسائل حوزه آسیب های اجتماعی و تاکید مستمر و مصرانه رهبر معظم انقلاب در این زمینه نشان دهنده عمق مساله و اهمیت آن دارد که همه باید تلاش خود را برای کاهش آسیب های اجتماعی به کار بندند.

وی اظهار کرد: مسئولیت اصلی پیگیری حاکمیتی این موضوع که یکی از اولویت های دولت مردمی و همچنین شورای اجتماعی کشور است، بر عهده استانداری و فرمانداری ها است و سندی که در این زمینه ارائه شده است باید با محوریت فرمانداری و دبیرخانه پیشگیری از رفتارهای خود آسیب رسان در شهرستان ها به دقت پیگیری و اجرایی شود.

محمدی خواستار همکاری مجموعه دستگاه های اجرایی برای تحقق اهداف سند پیشگیری از رفتارهای خود آسیب رسان شد و ادامه داد: تبدیل این سند به برنامه محلی در شهرستان ها باید مورد توجه باشد و هر سازمان متناسب با نوع آسیب های اجتماعی نقش تعریف شده خود را عملیاتی، برنامه ریزی و اجرا کند.

وی با اشاره به اینکه اگر به مسئله آسیب های اجتماعی توجه نشود مانند سیل همه جامعه و خانواده ها را گرفتار خواهد کرد، افزود: پیشگیری از خودکشی باید به عنوان یک اولویت بهداشتی، اجتماعی و فرهنگی در دستور کار و رئوس برنامه های اولویت دار فرمانداران قرار بگیرد و نتایج اقدامات به صورت کامل به استانداری گزارش شود.

روند اجرای سند ارتقای سلامت روان و مراقبت اجتماعی در استان چندان مناسب نیست

به گزارش تایسیز نیوز، مدیر گروه سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد مرکز بهداشت آذربایجان شرقی نیز در این جلسه به تبیین وضعیت اقدام به خودکشی در استان پرداخت و گفت: روند اجرای سند ارتقای سلامت روان و مراقبت اجتماعی با محوریت پیشگیری از خودکشی چندان مناسب نیست.

وهاب اصل رحیمی اظهار کرد: این سند با یک کار کارشناسی و بین بخشی مستمر و پس از امضای استاندار سابق، نماینده ولی فقیه در استان و سایر مدیران کل سازمان ها و نهادی ذیربط به عنوان نقشه راه استانی در اوایل سه ماهه سوم پارسال به صورت رسمی به تمام دستگاه ها و فرمانداری ها ابلاغ و اجرای آن از اوایل آبان ماه سال ۱۴۰۲ در سطح استان شروع شد.

وی ادامه داد: مطابق برنامه زمان بندی شده و اهداف پیش بینی شده باید تاکنون در تمامی شهرستان ها دبیرخانه پیشگیری از خودکشی به ریاست فرماندارها تشکیل، برنامه ها و وظایف پیش بینی شده دستگاه ها از طریق سازمان های ذیربط شهرستانی عملیاتی شده و خدمات و برنامه ها در دسترس گروههای هدف قرار می گرفت.

اصل رحیمی با بیان اینکه بسیاری از فرمانداران و روسای شبکه های بهداشت و درمان نسبت به تشکیل دبیرخانه اقدام کرده اند، گفت: بررسی ها نشان می دهد برخی از فرمانداران و روسای شبکه بهداشت و درمان و ادارات شهرستانی اقدام شایسه ای انجام نداده اند.

وی یادآور شد: انتظار می رود اهمیت موضوع بیش از پیش مد نظر باشد و مطابق سند، تمامی دستگاه های استانی و شهرستانی ملزم به اجرای تعهدات مندرج در سند برش استانی هستند و باید در زمینه های مرتبط ایفای نقش کنند.