وزیر خارجه امریکا: دلیلی نمی‌بینم ایران پشت حمله حماس باشد
وزیر خارجه امریکا: دلیلی نمی‌بینم ایران پشت حمله حماس باشد

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که با وجود روابط قدیمی بین حماس و تهران، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه ایران پشت حمله نیروهای حماس  به اسرائیل است، نمی بیند. به گزارش تایسیزنیوز به نقل از الجزیره ، “آنتونی بلینکن” گفت که حمله شنبه به اسرائیل بدترین حمله از سال ۱۹۷۳ تاکنون بوده است. وی آن […]

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که با وجود روابط قدیمی بین حماس و تهران، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه ایران پشت حمله نیروهای حماس  به اسرائیل است، نمی بیند.

به گزارش تایسیزنیوز به نقل از الجزیره ، “آنتونی بلینکن” گفت که حمله شنبه به اسرائیل بدترین حمله از سال ۱۹۷۳ تاکنون بوده است. وی آن را یک “اقدام تروریستی” توصیف و تاکید کرد امریکا تمام تلاش خود را انجام می دهد تا اطمینان حاصل کند جبهه دیگری از جمله با حزب الله لبنان در این درگیری ظاهر نمی شود. 

بلینکن همچنین گفت که “گزارش هایی از کشته و مفقود شدن آمریکایی ها در این حملات وجود دارد و ما در تلاش هستیم تا صحت این موضوع را تایید کنیم.”

وی افزود: “ما با اسرائیلی ها و فلسطینی ها صحبت کردیم تا از اقدامات خصمانه خودداری کنیم اما این شامل حماس نمی شود زیرا یک سازمان تروریستی است”.

وزیر خارجه امریکا علاوه بر این وعده داد کشورش به اسرائیل کمک هایی را ارائه خواهد کرد.
بلینکن صبح یکشنبه به سی ان ان گفت: “ما در حال بررسی دستورات خاص جدید برای اسرائیلی ها هستیم. فکر می کنم امروز احتمالاً در مورد این موضوع اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد.”

۷۰۰ کشته اسرائیلی

در روز سوم حمله حماس به اسرائیل و حملات گسترده ارتش اسرائیل به منطقه غزه، تعداد کشته های اسرائیلی به ۷۰۰ نفر افزایش یافت.

به گفته منابع اسرائیلی، در میان این افراد ۷۳ نفر نظامی هستند. ارتش اسرائیل همچنین فهرست جدیدی از نام ۱۶ نظامی اسرائیلی منتشر کرد.

نیروهای حماس در غزه از صبح شنبه گذشته حمله گسترده زمینی و هوایی غافلگیرکننده ای علیه اسرائیل شروع کردند که تاکنون ادامه دارد.

کاهش ارزش پول اسرائیل 

ارزش پول اسرائیل (شیکل) به کمترین مقدار در ۸ سال اخیر رسید. در نتیجه حمله حماس به اسرائیل و درگیری های شدید میان دو طرف ارزش شیکل (پول اسرائیل) در برابر دلار ، سه درصد کاهش یافت و به ۳٫۹ شیکل در برابر یک دلار رسید.

ادامه درگیری ها در شهرک ها و مناطق اطراف غزه

درگیری های مسلحانه میان نیروهای حماس و جهاد اسلامی و نظامیان اسرائیلی در مناطق و شهرک های اطراف غزه همچنان ادامه دارد.

۳۰ اسیر در کنترل جهاد اسلامی

رهبر گروه فلسطینی جهاد اسلامی گفت که این گروه به تنهایی ۳۰ اسیر اسرائیلی را در کنترل خود دارد. رهبر جهاد اسلامی گفت که این اسیران اسرائیلی را با اسیران و زندانیان فلسطینی در زندان های اسرائیل مبادله خواهند کرد.

پیش بینی ۱۰۰۰ کشته در میان اسرائیلی

روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونت نوشت پیش بینی می شود تعداد کشته های اسرائیلی در حملات شنبه حماس به یک هزار نفر و تعداد اسیران به ۱۵۰ نفر برسد.