چهار طرح مهم در فرودگاه تبریز آماده برای نقش‌آفرینی بخش خصوصی
چهار طرح مهم در فرودگاه تبریز آماده برای نقش‌آفرینی بخش خصوصی

چهار طرح مهم در فرودگاه تبریز آماده برای نقش‌آفرینی بخش خصوصی تایسیز نیوز- مدیرکل فرودگاه های آذربایجان شرقی گفت: پروژه هتل بزرگ فرودگاهی، ترمینال ۲۴ هزار متر مربعی، ساخت کارگو و آشیانه بار و همچنین مجموعه رفاهی و گردشگری ، چهار طرح بزرگ سرمایه گذاری در فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز است که اکنون […]

چهار طرح مهم در فرودگاه تبریز آماده برای نقش‌آفرینی بخش خصوصی

چهار طرح مهم در فرودگاه تبریز آماده برای نقش‌آفرینی بخش خصوصی

تایسیز نیوز- مدیرکل فرودگاه های آذربایجان شرقی گفت: پروژه هتل بزرگ فرودگاهی، ترمینال ۲۴ هزار متر مربعی، ساخت کارگو و آشیانه بار و همچنین مجموعه رفاهی و گردشگری ، چهار طرح بزرگ سرمایه گذاری در فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز است که اکنون آماده سرمایه گذاری شده است.

رامین آذری اظهار کرد: فرودگاه ها در سراسر جهان نه صرفا مکانی برای نشست و برخاست هواپیما، بلکه فرصتی برای نقش آفرینی موثر بخش خصوصی است بر این اساس “پروژه هتل فرودگاهی ، مجتمع رفاهی تفریحی و هایپر مارکت” به عنوان مهمترین فرصت سرمایه گذاری فرودگاه تبریز شناسایی و در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است.
وی در توضیح جذابیت و اهمیت این طرح سرمایه گذاری گفت: موقعیت جغرافیایی ممتاز فرودگاه تبریز و رغبت مسافران استان های همجوار و استقبال آنان از مراکز مذکور و عدم وجود مراکز مشابه در منطقه شمال غرب تبریز و دسترسی به جاده های شهرهای همجوار و همچنین قطب صنعتی و گردشگری بودن شهر تبریز و تردد گردشگران و صاحبان صنایع کشور از مسیرهای هوایی نیاز به ساخت هتل فرودگاهی ( در زمین به مساحت ۳۰هزار متر مربع) را برجسته کرده است.
آذری در خصوص اهمیت ساخت ترمینال جدید فرودگاه تبریز هم گفت: فرودگاه تبریز اکنون رتبه سوم پروازهای بین المللی فرودگاه های کشور را در اختیار دارد و بیشتر شرکت های هواپیمایی کشور پروازهای خود را بصورت برنامه ای یا موردی از این فرودگاه انجام می دهند.

وی افزود: با توجه به آمار رو به رشد پرواز و مسافر فرودگاه تبریز در چند سال گذشته، ساخت ترمینال جدید می تواند نقش بسیار مهمی در نقش آفرینی این فرودگاه در توسعه اقتصادی استان ایفا کند.
مدیرکل فرودگاه های آذربایجان شرقی در خصوص ترمینال بار هوایی (کارگو) فرودگاه تبریز نیز گفت: وجود کارخانه های متعدد و فراوانی مانند چرم سازی، شکلات سازی و فرش بافی در شهر تبریز و با در نظر گرفتن سهم عمده بخش خصوصی در اقتصاد استان ( بیش از ۹۰ درصد) و همچنین آماده بودن کامل فرایند کمرگی ورود و خروج بار در فرودگاه تبریز، ضرورت توسعه کارگو و ساخت سوله این فرودگاه را توجیه می کند .
آذری در مورد سومین طرح سرمایه گذاری فرودگاه تبریز هم گفت: طرح گردشگردی فرودگاه تبریز به مساحت هشت هکتار به عنوان یک طرح زود بازده شامل فضای سبز گردشگری، رستوران، آلاچیق های تفریحی، زمین های ورزشی و غیره نیز به عنوان چهارمین طرح سرمایه گذاری معرفی شده است.
” رویداد بین‌المللی ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و جلب مشارکت‌ عمومی در فرودگاه‌های ایران” تیر ماه سال جاری با حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، مدیران وزارت راه و شهرسازی، مدیران و مسئولان شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، کارشناسان و متخصصان فرودگاهی کشور در تهران برگزار می شود.

آذربایجان شرقی دارای ۲ فرودگاه شهید مدنی تبریز و سهند است.

فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز در شمالغرب شهرستان تبریز و در سال ۱۳۲۹ با ماموریت ارائه خدمات فرودگاهی، ناوبری و هوانوردی جهت پذیرش پروازهای داخلی و بین المللی به منظور حمل و نقل مسافر و بار طراحی و ساخته شده است و بصورت open sky و ۲۴ ساعته عملیاتی بوده و به دلیل واقع شدن در مرز و مسیرهای هوایی بین المللی در ارائه خدمات ناوبری، رادار و هوانوردی به پروازهای داخلی و بین المللی به خصوص پروازهای عبوری بین المللی (over fly) بیشتر از مبداء و کشورهای عضو اتحادیه اروپا به مقصد کشورهای آسیایی جنوب شرقی و آسیای میانه و بالعکس انجام می شود.

فرودگاه سهند در سال ۱۳۷۴ تاسیس شد و تنها فرودگاه اقماری آذربایجان شرقی محسوب می‌شود که در جنوب این استان قرار گرفته است و سالانه بیش از پنج هزار مسافر از تهران به فرودگاه سهند و بالعکس جابجا می‌شوند.