کاهش ۶ درجه ای دمای هوا در تبریز/ هریس به ۱۴ درجه زیر صفر رسید
کاهش ۶ درجه ای دمای هوا در تبریز/ هریس به ۱۴ درجه زیر صفر رسید

کاهش ۶ درجه ای دمای هوا در تبریز/ هریس به ۱۴ درجه زیر صفر رسید تایسیز نیوز- رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به کاهش ۶ درجه ای دمای هوا در تبریز گفت: در ۲۴ ساعت گذشته هریس با دمای منفی ۱۴ درجه سردترین شهر استان شد. «محمد امیدفر» روز دوشنبه در […]

کاهش ۶ درجه ای دمای هوا در تبریز/ هریس به ۱۴ درجه زیر صفر رسید

تایسیز نیوز- رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به کاهش ۶ درجه ای دمای هوا در تبریز گفت: در ۲۴ ساعت گذشته هریس با دمای منفی ۱۴ درجه سردترین شهر استان شد.

«محمد امیدفر» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگارافزود: در این بازه زمانی شهرهای ورزقان و سراب نیز به ترتیب با دمای منفی ۱۲ و ۱۱ درجه سانتی گراد دومین و سومین شهرهای سرد استان بودند.

وی اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته جلفا با دمای مثبت هشت درجه سانتی گراد گرمترین شهر استان بود و دمای تبریز در گرمترین زمان به چهار درجه بالای صفر و در سردترین زمان به هفت درجه زیر صفر رسید و دمای فعلی این شهر ( ۹ و ۱۵ دقیقه) ۶ درجه زیر صفر است که نسبت به روز گذشته در همین ساعت ۶ درجه کاهش یافته است.

رییس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: بر اساس آخرین نقشه های پیشیابی هواشناسی و تصاویر ماهواره ای، عبور امواج تزار میانی جو تا روز پنجشنبه موجب بارش های پراکنده برف در مناطق کوهستانی و سردسیر استان می شود.

امیدفر، با اشاره به کاهش محسوس دما و وزش باد گاهی به نسبت شدید در استان، ادامه داد: فعالیت توده هوای سرد سیبری در استان تا روز پنجشنبه این هفته ادامه می یابد و از روز جمعه دمای هوای استان به تدریج افزایش می یابد.

به گزارش تایسیز نیوز، آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

آذربایجان شرقی همواره تحت تاثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.