کوزه کنان و ممقان نامزد شهر ملی شدند
کوزه کنان و ممقان نامزد شهر ملی شدند

کوزه کنان و ممقان نامزد شهر ملی شدند تایسیزنیوز- مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از نامزدی ۲ شهر «کوزه کنان» و «ممقان» از این استان برای کسب عنوان شهر ملی خبر داد. باحمد حمزه‌زاده روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: عنوان «شهر ملی صنایع‌دستی» از جمله عنوان‌های شاخص و پرافتخار برای هر […]

کوزه کنان و ممقان نامزد شهر ملی شدند

کوزه کنان و ممقان نامزد شهر ملی شدند

تایسیزنیوز- مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از نامزدی ۲ شهر «کوزه کنان» و «ممقان» از این استان برای کسب عنوان شهر ملی خبر داد.

باحمد حمزه‌زاده روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: عنوان «شهر ملی صنایع‌دستی» از جمله عنوان‌های شاخص و پرافتخار برای هر شهر است که اخذ این عنوان شاخصه‌ای برای معرفی ملی و جهانی هنر صنایع‌دستی این شهرها خواهد بود.

وی ادامه داد: ممقان برای کسب نام شهر ملی ممقان‌دوزی و کوزه‌کنان برای کسب عنوان شهر ملی سفال در ارزیابی‌های مختلف به مرحله نهایی رسیده‌اند.

حمزه زاده بر لزوم مشارکت نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فرمانداران، شهرداران و بخشداران در روند ثبت ملی این‌ شهرها تاکید و بیان کرد: تبیین برنامه‌های همه‌جانبه برای معرفی هرچه بهتر شهرهای نامزد شده برای ثبت ملی و ایجاد فضایی ملموس برای علاقه مندان و بینندگان با برگزاری ورکشاپ‌های آموزشی، ایجاد بازارچه‌های صنایع‌دستی و نصب المان‌هایی مرتبط با صنایع‌دستی شاخص شهرها از موارد حائز اهمیت در تحقق عنوان‌های مربوط به هر شهر ملی است.

وی همچنین از نامزدی روستای «نجف‌تراکمه» برای کسب عنوان روستای ملی ورنی خبرداد و گفت: عنوان اولین‌ها برای آذربایجان‌شرقی حائز اهمیت فراوانی است از این رو روستای نجف‌تراکمه از توابع شهرستان کلیبر در صورت موفقیت برای کسب نام روستای ملی ورنی، تبدیل به اولین روستای نام‌آور در حوزه صنایع‌دستی استان خواهد شد.

کوزه کنان یکی از شهرهای قدیمی و توریستی شهرستان شبستر در استان آذربایجان شرقی و دارای کارگاه های متعدد سفال است، فاصله آن تا تبریز حدود ۷۵ کیلومتر و تا شبستر ۱۲ کیلومتر است.

ممقان نیز در فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب غربی تبریز قرار گرفته و از توابع شهرستان آذرشهر در آذربایجان شرقی است. این شهر علاوه بر اینکه دارای کارگاه های متعدد نخودپزی است در زمینه تولید ممقان ( نوعی سوزن دوزی ) شهره است.

آذربایجان شرقی با داشتن چهار هزار اثر تاریخی و باستانی که ۲ هزار و ۷۵ مورد آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، جزو پنج استان اول گردشگر پذیر ایران به شمار می رود.