یمن: قطعنامه آمریکا در شورای امنیت بازی سیاسی است
یمن: قطعنامه آمریکا در شورای امنیت بازی سیاسی است

یمن: قطعنامه آمریکا در شورای امنیت بازی سیاسی است سخنگوی جنبش انصارالله یمن بامداد پنجشنبه در واکنش به قطعنامه شورای امنیت مبنی بر محکوم کردن حملات به کشتی‌های صهیونیستی در دریای سرخ آن را بازی سیاسی عنوان کرد. به گزارش تایسیز نیوز از المسیره، محمد عبدالسلام افزود که این خود آمریکا است که قوانین بین‌المللی […]

یمن: قطعنامه آمریکا در شورای امنیت بازی سیاسی است

یمن: قطعنامه آمریکا در شورای امنیت بازی سیاسی است

سخنگوی جنبش انصارالله یمن بامداد پنجشنبه در واکنش به قطعنامه شورای امنیت مبنی بر محکوم کردن حملات به کشتی‌های صهیونیستی در دریای سرخ آن را بازی سیاسی عنوان کرد.

به گزارش تایسیز نیوز از المسیره، محمد عبدالسلام افزود که این خود آمریکا است که قوانین بین‌المللی را در سراسر جهان نقض می‌کند.

از سوی دیگر محمد علی الحوثی عضو شورای عالی سیاسی یمن، گفت: ما از (رژیم) اسرائیل می‌خواهیم که فوراً تمام حملاتی را که زندگی مردم غزه را مختل و حقوق، آزادی‌ها و صلح و امنیت منطقه را تضعیف می‌کند، متوقف کند.

وی افزود: ما همچنین از شورای امنیت می‌خواهیم که فوراً ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را از محاصره (رژیم) اسرائیل و آمریکا آزاد کند؛ محاصره‌ای که به سلاحی مرگبار تبدیل شده و غزه را به بزرگ ترین زندان تبدیل کرده است.

الحوثی با تاکید بر ضرورت دفاع در برابر بی عدالتی گفت که آنچه نیروهای مسلح یمن انجام می‌دهند در چارچوب دفاع مشروع است.

عضو شورای عالی سیاسی یمن با هشدار درباره تبعات هرگونه اقدام علیه یمن، افزود: به استحضار مردم جهان می‌رسانیم که تصمیمی که در مورد امنیت کشتیرانی در دریای سرخ اتخاذ شد یک بازی سیاسی است و آمریکا ناقض قوانین بین المللی است.

شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا و ژاپن را علیه انصارالله یمن درباره حملات در دریای سرخ بدون اشاره به دلیل اصلی این حملات و حمایت‌های واشنگتن از رژیم اسرائیل در بمباران غزه، تصویب کرد.

شورای امنیت سازمان ملل سوم ژانویه ۲۰۲۴ برابر با ۱۳ دی ماه جاری نیز در نخستین نشست خود در سال جدید میلادی با عنوان “حفظ صلح و امنیت بین المللی” به حملات این روزها در دریای سرخ پرداخت که در پی جنگ (رژیم) اسرائیل و برای فشار به حامیان این رژیم به منظور توقف بمباران‌ بی وقفه غزه در حال وقوع است اما آمریکا و همپیمانانش بیش از پیش در برابر حملات نیروهای مسلح یمنی مستاصل شده‌اند.

آمریکا به عنوان حامی اصلی رژیم اسرائیل در جنگ کنونی علیه غزه که پیش از این، مدعی تشکیل ائتلافی برای مقابله با عملیات‌ ارتش یمن در دریای سرخ شده بود، قبل از نخستین نشست شورای امنیت، به همراه ۱۲ کشور دیگر پیش از برگزاری نشست شورای امنیت درباره دریای سرخ در بیانیه‌ای ادعا کرد که حملات در دریای سرخ یک مشکل بزرگ بین المللی و غیرقابل قبول است.

فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه موسوم به سنتکام در بیانیه‌ای اعلام کرد: حوثی‌ها (انصارالله) روز ۹ ژانویه، تقریباً ساعت ۹:۱۵ شامگاه به وقت صنعا در حمله‌ای پیچیده، خطوط کشتیرانی بین‌المللی و ده‌ها کشتی تجاری در حال تردد را هدف قرار دادند.

سنتکام با تکرار ادعاهای ضد ایرانی، مدعی شد: «حوثی‌ها در این تهاجم به طور همزمان از پهپادهای تهاجمی ساخت ایران، موشک‌های کروز ضد کشتی و یک موشک بالستیک ضد کشتی استفاده کردند اما همه ۱۸ پهپاد، دو موشک کروز ضد کشتی و یک موشک بالستیک ضدکشتی با تلاش مشترک ناوگان دریایی ایالات متحده و انگلستان سرنگون شدند و هیچ تلفات یا خسارتی به کشتی‌های تجاری و ناوهای جنگی وارد نشد.»

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، این حملات را بیست و ششمین حمله نیروهای مسلح یمنی به خطوط کشتیرانی تجاری در دریای سرخ از ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان) عنوان کرد.

نیروهای دریایی یمن هشدار داده‌اند که عملیات نظامی علیه کشتی‌ها و منافع دشمن اسرائیلی را تا زمانی که تجاوزات آن به غزه و جنایاتش علیه ملت فلسطین متوقف شود، ادامه خواهند داد.