۲۸۰ طرح توسعه واحدهای صنعتی در آذربایجان شرقی اجرا شد
۲۸۰ طرح توسعه واحدهای صنعتی در آذربایجان شرقی اجرا شد

۲۸۰ طرح توسعه واحدهای صنعتی در آذربایجان شرقی اجرا شد تایسیز نیوز – مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: در سال گذشته ۲۸۰ طرح توسعه واحدهای صنعتی استان با میزان سرمایه‌گذاری حدود ۱۱ همت (۱۱۰ هزار میلیارد ریال) اجرا شد. محمدجعفر عظمائی روز شنبه در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد: با راه اندازی […]

۲۸۰ طرح توسعه واحدهای صنعتی در آذربایجان شرقی اجرا شد

تایسیز نیوز – مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: در سال گذشته ۲۸۰ طرح توسعه واحدهای صنعتی استان با میزان سرمایه‌گذاری حدود ۱۱ همت (۱۱۰ هزار میلیارد ریال) اجرا شد.

محمدجعفر عظمائی روز شنبه در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد: با راه اندازی این طرح های توسعه واحدهای تولیدی ۹ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شد.

وی همچنین گفت: سال گذشته مجوز توسعه ۱۸۰ کارخانه با پیش بینی سرمایه گذاری ۲۰ همت ( ۲۰۰ هزار میلیارد ریال) برای افزایش ظرفیت و تنوع محصولات صادر شد.

وی اظهار کرد: بر اساس آمار ثبت شده در سامانه های وزارت صمت، توسعه کارخانه های فعلی و طرحهای توسعه ای در دست اجرا نشان از اقبال صنعتگران استان برای توسعه وضعیت فعلی و ارتقای میزان تولید و اشتغال دارد.

عظمائی گفت: این میزان استقبال برای توسعه صنایع منجر به کسب رتبه اول آذربایجان شرقی در صدور جواز تاسیس توسعه ای شد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه توسعه صنایع در استان هر سال نسبت به سال قبل روند افزایشی قابل توجه دارد؛ اضافه کرد: اقبال بخش خصوصی برای توسعه صنایع با وجود چالشهای پیش رو از جمله موضوعات زیربنایی و محدودیت ها در تامین زمین صنعتی و انرژی، در کشور بی نظیر است.

آذربایجان شرقی با بیش از چهار هزار واحد تولیدی و صنعتی از قطب های اصلی کشور به شمار می رود و پیشینه فعالیت های صنعتی آن به بیش از نیم قرن قبل می رسد.

منطقه صنعتی غرب تبریز، پیشگام اجرای طرح های بزرگ و مادر صنعتی همچون کارخانه تراکتورسازی و ماشین سازی بود که بعدها کارخانه های مادر دیگری مانند ریخته گری، بلبرینگ سازی، ایدام و آهنگری، موتوژن و بنیان دیزل از آنها متولد شدند.

بنا بر اذعان مقام های مسوول، بیش از ۹۵ درصد سرمایه گذاری در حوزه تولید و صنعت آذربایجان شرقی در دهه های اخیر توسط بخش خصوصی انجام شده و این استان، خصوصی سازی و نقش فعال بخش خصوصی در رونق تولید و اشتغال را به دور از تزریق اعتبارات کلان دولتی، در عمل معنا کرده است.