۳۹۵ هکتار اراضی کشاورزی در آذربایجان شرقی واگذار شد
۳۹۵ هکتار اراضی کشاورزی در آذربایجان شرقی واگذار شد

۳۹۵ هکتار اراضی کشاورزی در آذربایجان شرقی واگذار شد تایسیز نیوز- مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از واگذاری ۳۹۵ هکتار از اراضی کشاورزی استان برای اجرای طرح های مختلف در سال گذشته خبرداد. داداش نصیری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار، اظهار کرد: از مجموع اراضی که سال گذشته واگذار […]

۳۹۵ هکتار اراضی کشاورزی در آذربایجان شرقی واگذار شد

تایسیز نیوز- مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از واگذاری ۳۹۵ هکتار از اراضی کشاورزی استان برای اجرای طرح های مختلف در سال گذشته خبرداد.

داداش نصیری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار، اظهار کرد: از مجموع اراضی که سال گذشته واگذار شد ۲۱۵ هکتار برای طرح های کشاورزی و وابسته به آن و ۱۸۰ هکتار برای طرح های غیرکشاورزی تعلق داشت.

وی ادامه داد: قرارداد طرح واگذاری زمین به طرح های کشاورزی و وابسته به آن در چهار فقره و قرارداد واگذاری زمین به طرح های غیرکشاورزی در ۱۰ فقره و در مجموع در ۱۴ قرارداد امضا و واگذار شد.

واریز ۵۰۸ میلیارد ریال به حساب خزانه از بابت تغییر کاربری

نصیری در مورد عملکرد امور اراضی جهاد کشاورزی استان در ارتباط با حفظ کاربری اراضی تبصره یک ماده یک قانون حفظ کاربری ها، گفت: با توجه به لزوم تغییر کاربری اراضی کشاورزی به فعالیت های غیرزراعی و باغی، ۱۵۶ هکتار زمین در سال گذشته در استان تغییر کاربری یافته و از این محل ۵۰۸ میلیارد ریال به حساب خزانه واریز شده است.

وی افزود: این تغییر کاربری ها در قالب ۵۸۵ فقره صادر شد.

نصیری اضافه کرد: در سال گذشته مجوز ۳۲ هکتار تغییر کاربری در قالب ۳۰۹ فقره که مشمول عوارض تبصره یک ماده یک بودند و یک هزار و ۲۵۴ هکتار در قالب ۲۷۶ فقره مجوز که معاف از عوارض بودند از سوی امور اراضی استان صادر شد.

تجمیع یک هزار و ۱۸۵ هکتار از اراضی کشاورزی استان در سال قبل

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی به عملکرد این واحد در تجمیع و یکپارچه سازی اراضی کشاورزی در استان اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۱۸ مورد تجمیع به مساحت یک هزار و ۱۸۵ هکتار در استان انجام شد.

نصیری افزود: همچنین در این مدت چهار مورد اراضی به مساحت ۶۴۲ هکتار در استان یکپارچه سازی شد.

شناسایی یک هزار و ۲۳۴ روستای دارای تداخلات اراضی در استان

نصیری با تبیین عملکرد واحد امور اراضی کشاورزی استان در سال ۱۴۰۲، گفت: از مجموع سه هزار و ۹۰ روستایی که در استان وجود دارد تعداد یک هزار و ۲۳۴ روستا دارای تداخل شناسایی شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه هر هفته ۱۲ روستا در کمیسیون رفع تداخلات استان بررسی می شود در سال گذشته یک هزار و ۱۲۶ روستا تعیین تکلیف و به ادارات ذیربط ابلاغ شد.

نصیری افزود: ۱۰۸ روستای باقیمانده نیز در دست بررسی است.

وی تعداد پلاک های تعیین تکلیف شده در قالب این طرح را ۳۶۵ پلاک و مساحت این اراضی را ۴۳۸ هزار و ۷۸۱ هکتار اعلام کرد.

صدور نزدیک به ۲۰ هزار سند برای اراضی کشاورزی در سال گذشته

مدیر امور اراضی کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در مورد عمکلرد این واحد در مورد صدور سند اظهار کرد: سال گذشته برای ۱۹ هزار و ۸۷۹ قطعه زمین به مساحت ۹۰ هزار و ۸۱۰ هکتار سند زراعی صادر شد.

نصیری افزود: از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ نیز برای ۲۴ هزار و ۲۰۰ قطعه به مساحت ۲۸ هزار و ۴۴ هکتار سند صادر شده بود و در مجموع هفت سال گذشته نزدیک به ۶۰ هزار قطعه زمین به مساحت بیش از ۴۵۰ هزار هکتار، سند دار شد.

شناسایی ۲۱۸ هکتار تغییر کاربری غیرمجاز و قلع و قمع ۹۶ هکتار در استان

نصیری به آمار حفاظت و شناسایی و قلع و قمع تغییر کاربری های غیرمجاز در استان در سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۲۱۸ هکتار در قالب پنج هزار و ۱۱۵ فقره تغییر کاربری غیرمجاز در استان شناسایی شد که از این تعداد ۱۸۹ فقره به مساحت ۶ هکتار با استناد به احکام صادره قلع و قمع شد.

وی ادامه داد: همچنین ۹۰ هکتار در قالب ۲ هزار و ۵۵ فقره با استناد به تبصره ۲ ماده ۱۰ قلع و قمع شد و ۳۸۱ فقره نیز در نوبت اجرای احکام است.

آذربایجان شرقی دارای یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار اراضی زراعی و در حدود یکصد هزار هکتار باغ و قلمستان است.

سال گذشته بیش از پنج میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در استان تولید و ۳۲۰ میلیون دلار محصول به ۵۲ کشور اروپایی و آسیایی صادر شد.